Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wągrowska: szczyt NATO etapem w drodze do nowej koncepcji strategicznej

0
Podziel się:

Maria Wągrowska ze Stowarzyszenia Euroatlantyckiego oceniła szczyt NATO w
Chicago jako etap w drodze do realizacji nowej koncepcji strategicznej Sojuszu, dopasowującej go do
współczesnych wyzwań dla bezpieczeństwa.

Maria Wągrowska ze Stowarzyszenia Euroatlantyckiego oceniła szczyt NATO w Chicago jako etap w drodze do realizacji nowej koncepcji strategicznej Sojuszu, dopasowującej go do współczesnych wyzwań dla bezpieczeństwa.

"Zakończony w Chicago szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego był w mojej ocenie etapem w drodze do realizacji nowej koncepcji strategicznej Sojuszu, dopasowującej go do współczesnych wyzwań dla bezpieczeństwa. Myślę, że to zamierzenie w dużej mierze się udało. Z polskiego punktu widzenia przede wszystkim dlatego, że członkowie NATO zadeklarowali wolę utrzymania i wzmocnienia zdolności obronnych Sojuszu tak, aby mógł on wypełniać swoją zasadniczą rolę, czyli być sojuszem kolektywnej obrony, a nie sojuszem politycznym - powiedziała Wągrowska.

"Oczywiście NATO powinno być też sojuszem politycznym, ponieważ spełnia szereg różnych ról, a nie tylko wojskową. Niemniej jednak chodzi o zachowanie tej funkcji, która legła u podstaw jego powstania w 1949 r., opartej na osławionym art. 5, który powoduje, że wszystkie państwa członkowskie NATO znajdują się pod jego parasolem bezpieczeństwa. Trzeba jednak adaptować się do zupełnie nowych wyzwań" - dodała.

Wskazała, że przed szczytem zostały ustalone jego trzy podstawowe kręgi tematyczne. Pierwszy to były operacje - czytaj: operacja w Afganistanie. Zdecydowano, że mniej więcej do połowy 2013 r. siły bezpieczeństwa, w tym siły wojskowe afgańskie, wezmą odpowiedzialność za wszystkie prowincje. "To oczywiście nie będzie zadanie proste - ani ze względu na nieprzewidywalny w tej chwili układ sił politycznych, ani ze względu na funkcjonowanie afgańskich sił bezpieczeństwa, które są silnie skorumpowane. Musimy zobaczyć, jak to będzie wyglądało i dlatego decyzje szczytu ja uznaję tylko za ramowe, ogólne i generalne" - oceniła.

Drugim kompleksem tematycznym są zdolności obronne jako narzędzie kolektywnej obrony. "Tutaj należy wymienić dwa osiągnięcia szczytu w Chicago. Po pierwsze ustanowienie, zgodnie z zapowiedziami, tzw. tymczasowej zdolności operacyjnej systemu antyrakietowego broniącego terytorium Europy przed uderzeniami rakietowymi z ok. 3,5-5,5 tys. km oraz przed rakietami krótszego zasięgu. To założenie polega na konsolidacji systemów antyrakietowych będących w posiadaniu prawie każdego państwa członkowskich. Do tego systemu dołączą Polska i Rumunia. W 2018 r. Polska ma mieć tzw. komponent systemu antyrakietowego. Ważne, że udało się doprowadzić do daleko idącego kompromisu między państwami członkowskimi, w tym państwami Unii Europejskiej oraz Ameryki Północnej, a zwłaszcza Stanami Zjednoczonymi, bo świadczy to o nie najgorszym stanie stosunków transatlantyckich. Tarcza antyrakietowa występuje raczej jako spoiwo niż jako powód napięć między Ameryką Północną a Europą" - powiedziała Wągrowska.

Do tego kompleksu tematycznego trzeba zaliczyć też system AGS, czyli system rozpoznawania celów naziemnych. "Niestety Polska do niego jeszcze nie należy; dyskusja na ten temat przetoczyła się przez nasz kraj kilka lat temu. Wydaje mi się, że należałoby nawiązać współpracę z pozostałymi krajami członkowskimi, by Polska mogła w pełni korzystać z tego systemu" - uważa Wągrowska.

Ostatnia kwestia tematyczna to relacje pomiędzy NATO a państwami partnerskimi spoza Sojuszu. Według Wągrowskiej każda z kategorii tych państw zasługuje na odrębne potraktowanie, ponieważ w różny sposób może rzutować na interes bezpieczeństwa całego NATO. "Po pierwsze są to państwa +wschodnie+, czyli Rosja, Ukraina oraz Gruzja, przy czym zwłaszcza Gruzja jest coraz wyraźniej zainteresowana członkostwem w NATO, co powoduje, że na szczycie pozostawiono dla Gruzji otwarte drzwi. Drugą kategorią są państwa skandynawskie, blisko współpracujące z NATO. Trzecią - państwa basenu Morza Śródziemnego, ale wśród tej grupy znajdują się też Australia, Nowa Zelandia, Korea Południowa, Japonia - jako starzy, wypróbowani partnerzy Stanów Zjednoczonych, a teraz również NATO w basenie Pacyfiku i Azji. Ponadto jest też Afganistan, który został niedawno strategicznym partnerem NATO, a także Irak i Pakistan. To pokazuje, że NATO ma do spełnienia w świecie swoją rolę, ale warunkiem jej spełnienia będzie konsolidacja wewnętrzna" -
uważa Wągrowska. (PAP)

bpi/ abr/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)