Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wakacyjne plenerowe pokazy filmowe Domu Spotkań z Historią

0
Podziel się:

"Panny z Wilka" i "Kronika wypadków miłosnych" Andrzeja Wajdy oraz "Cztery
pory roku" Andrzeja Kondratiuka to niektóre z filmów, jakie będę w lipcu i sierpniu wyświetlane w
ramach plenerowych pokazów filmowych Domu Spotkań z Historią "Kino pachnące latem".

"Panny z Wilka" i "Kronika wypadków miłosnych" Andrzeja Wajdy oraz "Cztery pory roku" Andrzeja Kondratiuka to niektóre z filmów, jakie będę w lipcu i sierpniu wyświetlane w ramach plenerowych pokazów filmowych Domu Spotkań z Historią "Kino pachnące latem".

"Kino pachnące latem" to cykl plenerowych pokazów filmowych Domu Spotkań z Historią, które będą wyświetlane na stołecznym skwerze im. ks. Twardowskiego u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Karowej w wakacyjne sobotnie wieczory.

To letnia odsłona historii polskiego kina w pigułce, prezentacja znanych twórców i niezapomnianych kreacji aktorskich. Akcja wszystkich filmów rozgrywa się latem. Każda z historii przenosi widzów w inny czas i miejsce m.in. do przedwojennego Kazimierza nad Wisłą, na bezludną wyspę nad Bałtykiem, rodzinną daczę Andrzeja Kondratiuka czy do pochmurnego Zakopanego lat. 50.

Pokazy rozpoczynają się 7 lipca projekcją filmu Andrzeja Wajdy "Panny z Wilka". Polsko-francuska produkcja jest adaptacją prozy Jarosława Iwaszkiewicza nominowaną do Oskara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Główny bohater Wiktor Ruben (Daniel Olbrychski) wraca do Wilka, majątku kuzynów, w którym spędził młodość i przeżył swoje pierwsze fascynacje miłosne i erotyczne.

14 lipca będzie można obejrzeć "Cztery pory roku" Andrzeja Kondratiuka. Reżyser kręci niskobudżetowe filmy, w których scenariuszach często wykorzystuje wątki ze swojej biografii. Utrzymane w stylistyce realizmu magicznego kino podejmuje temat przemijania, sensu życia i nieuchronności śmierci. Codzienne obowiązki, rutynowe czynności, zwyczajne rozmowy i zdarzenia nabierają u Kondratiuka głębszego znaczenia.

W trzecią lipcową sobotę wyświetlony zostanie "Deszczowy lipiec" Leonarda Buczkowskiego. Akcja zrealizowanego według humoreski Stefanii Grodzieńskiej filmu rozgrywa się w malowniczym Zakopanem lat 50. w pensjonacie "Turnia". Żona decyduje się zrewanżować zdradzającemu ją mężowi, a deszczowa lipcowa aura sprzyja snuciu, przy brydżowym stole, niekończących się intryg i fantazji.

Lipcowe pokazy zakończy dokument "Jak żyć?" Marcela Łozińskiego. Przedstawia on wakacyjny obóz szkoleniowy dla młodych małżeństw z ZSMP, które podczas rozpoczęcia dowiadują się, że ekipa filmowa będzie rejestrować obozowe życie, a oni uczestniczą w zajęciach pt. "Wzorowa rodzina". Egzaminy z wiedzy politycznej, przesłuchiwanie dzieci i ingerencje w sprawy osobiste stają się trudną codziennością uczestników szkolenia.

Na 4 sierpnia zaplanowano pokaz komedii Michała Kwiecińskiego "Statyści". Chińska ekipa filmowa przyjeżdża do Konina, by nakręcić film "Smutny wiatr w trzcinach". Chińczycy chcą zrealizować film w Polsce, ponieważ uważają jej mieszkańców za nację wyjątkowo smutną. Wydarzenia na planie zmieniają jednak nie tylko życie zaangażowanych przy produkcji filmu statystów, ale mają także wpływ na zakończenie filmu.

W kolejną sobotę będzie można obejrzeć "Dwa księżyce" Andrzeja Barańskiego. To ekranizacja opowiadania Marii Kuncewiczowej o przedwojennym Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Film jest panoramą obyczajową bohemy lat 30. XX wieku. Przedstawia bogatych letników, inteligentów, artystów, uduchowione panny i małomiasteczkowe dziewczyny. Obraz składa się z 17 epizodów, w których wystąpiło w sumie ponad 100 aktorów.

18 sierpnia wyświetlona zostanie "Kronika wypadków miłosnych" Andrzeja Wajdy. Film na podstawie powieści Tadeusza Konwickiego opowiada w poetycki i nostalgiczny sposób historię wchodzenia w dorosłość grupy młodych ludzi. Jest gorące lato 1939 roku. Maturzysta Witek marzy o studiach medycznych i o ślubie z piękną Aliną (debiutująca Paulina Młynarska). To obraz świata bezpiecznego i swojskiego, któremu zagraża zbliżająca się wojna.

Cykl pokazów zakończy projekcja filmu "Ostatni dzień lata" w reż. Tadeusza Konwickiego i Jana Laskowskiego. Obraz został nakręcony na plaży przez zaledwie pięcioosobową ekipę, zaopatrzoną w podstawowy sprzęt. To nastrojowe studium psychologiczne, o samotności i bezradności dwojga ludzi niezdolnych do podjęcia próby wspólnego życia - młodego mężczyzny (pierwsza większa rola Jana Machulskiego) i dojrzałej kobiety (Irena Laskowska), którzy spotykają się na bezludnej plaży.

Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny. (PAP)

akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)