Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wał przeciwpowodziowy w rejonie Góry Kalwarii będzie rozbudowany

0
Podziel się

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski wydał w poniedziałek pozwolenie na
rozbudowę 2,8-kilometrowego odcinka wału przeciwpowodziowego Wisły w okolicach Góry Kalwarii.
Wartość inwestycji to ponad 20 mln zł.

bEpEVWJh

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski wydał w poniedziałek pozwolenie na rozbudowę 2,8-kilometrowego odcinka wału przeciwpowodziowego Wisły w okolicach Góry Kalwarii. Wartość inwestycji to ponad 20 mln zł.

Jak poinformował na konferencji prasowej wojewoda, przedsięwzięcie zostanie zrealizowane przez Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie (WZMiUW). Chodzi o rozbudowę wału wiślanego w powiecie piaseczyńskim pomiędzy miejscowościami Królewski Las a Kępa Radwankowska. Według Kozłowskiego inwestycja poprawi bezpieczeństwo mieszkańców Doliny Czerskiej - terenu, jak podkreślił, bardzo narażonego na niebezpieczeństwo powodzi.

Wojewoda ocenił, że rozpoczęcie rozbudowy wału będzie możliwe jeszcze w tym roku. "Obecny wał spełnił swoje zadanie w 2010 roku, ale wymaga gruntownej modernizacji. W jego miejsce powstanie wał o znacznie wyższym standardzie" - podkreślił. To jedna z największych inwestycji przeciwpowodziowych w województwie mazowieckim. "Poprawiony zostanie stan techniczny istniejącego obwałowania poprzez podwyższenie korony wału i doszczelnienie jego korpusu" - dodał.

bEpEVWJj

Jak mówił, na czas robót budowlanych zostanie zabezpieczona roślinność, a wycinka drzew i krzewów będzie prowadzona poza okresem lęgowym ptaków.

Kozłowski poinformował, że w latach 2006-2012 na przedsięwzięcia związane z bezpieczeństwem powodziowym wojewoda mazowiecki przekazał WZMiUW łącznie 296,3 mln zł. W tym roku zarząd ma zrealizować inwestycje o wartości ponad 70 mln zł.

Zdaniem Kozłowskiego tereny w województwie mazowieckim są obecnie o wiele bezpieczniejsze niż przed powodzią w 2010 roku. Przez ostatnie trzy lata znacząco poprawiona została jakość urządzeń zabezpieczających przed powodzią, a także infrastruktury drogowej na terenach nią zagrożonych - powiedział.

W jego opinii bezpieczeństwo powodziowe zależy m.in. od zwiększenia liczby małych i średnich zbiorników retencyjnych na dopływach Wisły, Bugu oraz Narwi.

bEpEVWJp

Kozłowski zapowiedział, że w najbliższych dniach ma podpisać porozumienie z samorządem województwa mazowieckiego o współpracy w zakresie planowania przestrzennego. Samorząd będzie koordynował prace ośmiu województw wchodzących w skład wodnego regionu Wisły Środkowej, szczególnie w obszarze planowania przestrzennego, uwzględniając bezpieczeństwo powodziowe tego terenu.

"Porozumienie ma być wykonywane w imieniu marszałka (województwa mazowieckiego Adama Struzika - PAP) przez Mazowieckie Biuro Rozwoju Regionalnego" - dodał Kozłowski.

Wojewoda zapowiedział powstanie trzech nowych wodowskazów w województwie mazowieckim, które mają być włączone do sieci obserwacyjnej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Mają się one znaleźć: na Bugu w Małkini, na Wiśle w miejscowości Wychódźc oraz u ujścia Bugu do Zalewu Zegrzyńskiego w miejscowości Popowo. "Są to rejony szczególnie zagrożone powodzią" - powiedział.(PAP)

dol/ je/ mow/

bEpEVWJK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)