Notowania

wiadomości
21.07.2011 16:09

Wałbrzych: Sąd oddalił zażalenie Lubińskiego ws. procesu wyborczego

# dochodzi wypowiedź Lubińskiego #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi wypowiedź Lubińskiego #

21.07. Wrocław (PAP) - Kandydat w przedterminowych wyborach na prezydenta Wałbrzycha Mirosław Lubiński ma zaprzestać "rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o fałszowaniu podpisów wyborców przez komitet wyborczy Romana Szełemeja" - orzekł w czwartek Sąd Apelacyjny we Wrocławiu.

Sąd Apelacyjny rozpatrywał zażalenie Lubińskiego na orzeczenie Sądu Okręgowego w Świdnicy, który we wtorek zakazał Lubińskiemu rozpowszechniania "nieprawdziwych informacji o fałszowaniu podpisów wyborców przez Komitet Wyborczy Wyborców Romana Szełemeja". Nakazał mu również opublikowanie sprostowania na łamach lokalnych portali internetowych.

Proces w trybie wyborczym Szełemej (popierany przez PO) wytoczył Lubińskiemu (popieranemu przez SLD) po tym, jak Lubiński opublikował list otwarty do premiera Donalda Tuska, w którym znalazło się m.in. stwierdzenie o "fałszowaniu podpisów wyborców przez Komitet Wyborczy Wyborców Romana Szełemeja". Szełemej domagał się sprostowania tych fragmentów, które wskazują, że jego komitet dopuścił się fałszowania podpisów wyborców.

Jak poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka prasowa Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu Małgorzata Lamparska, sąd w całości podtrzymał orzeczenie sądu pierwszej instancji i oddalił zażalenie Lubińskiego.

Sąd Apelacyjny przychylił się do uzasadnienia Sądu Okręgowego w Świdnicy, który podkreślił, że jakkolwiek w toku postępowania zostało ustalone, że rzeczywiście doszło do fałszowania podpisów na listach poparcia Szełemeja, to jednak nie zostało dowiedzione, że fałszerstwa dopuścili się członkowie jego komitetu wyborczego bądź on sam.

Lubiński zapowiedział w rozmowie z PAP, że zastosuje się do orzeczenia sądu i sprostuje sformułowania zawarte w liście otwartym. "Używając tego sformułowania, nie wskazywałem, że ktoś z komitetu mojego kontrkandydata dopuścił się świadomego fałszowania podpisów i nie oskrżałem o to nikogo osobiście. Jeżeli tak zostało to zrozumiane, to sprostuję moją wypowiedź" - powiedział Lubiński.

Podkreślił jednocześnie, że "nie zmienia to faktu, że na listach z wykazem wyborców popierających Szełemeja znalazły się nieprawdziwe podpisy".

Chodzi o listy z wykazem wyborców popierających Szełemeja, na których znalazły się nieprawdziwe podpisy - autentyczność podpisów zakwestionowała Miejska Komisja Wyborcza w Wałbrzychu. O "fałszowaniu podpisów wyborców przez Komitet Wyborczy Romana Szełemeja" Lubiński zawiadomił wałbrzyską prokuraturę. Według niego trzy karty z wykazem wyborców popierających Szełemeja przyniesione do Miejskiej Komisji Wyborczej w Wałbrzychu przez pełnomocnika wyborczego kandydata popieranego przez PO, zostały wypisane jednym charakterem pisma, a 52 numery PESEL wpisane na tych kartach nie istnieją.

Komitet Szełemeja twierdzi, że nieprawdziwe podpisy zebrał 16-letni wolontariusz. Za namową komitetu miał on zgłosić się już do prokuratury. Komitet Szełemeja złożył również doniesienie do prokuratury, w którym wskazuje, że komitet Lubińskiego bezprawnie wszedł w posiadanie list z podpisami poparcia dla Szełemeja.

Oprócz Szełemeja i Lubińskiego start w przedterminowych wyborach zapowiedzieli: Patryk Wild (Stowarzyszenie Obywatelski Dolny Śląsk) oraz należący do PiS Kamil Zieliński. Z kandydowania zrezygnował popierany przez PJN Marek Ratusznik, reprezentujący komitet "Wałbrzych jest najważniejszy".

W ubiegłorocznych wyborach samorządowych Wild nie przeszedł do II tury wyborów. Lubiński z kolei wygrał I turę głosowania z Piotrem Kruczkowskim, a II turę przegrał ok. 320 głosami.

Pod koniec kwietnia sąd w Świdnicy uznał, że II tura wyborów na prezydenta Wałbrzycha jest nieważna i wygasił mandat Kruczkowskiego. Sąd unieważnił też wybory do Rady Miasta w okręgu nr 5 i wygasił mandat pięciu radnych.

W połowie czerwca Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok świdnickiego sądu w sprawie wyborów. Jednak w przypadku powtórzenia II tury wyborów na prezydenta Wałbrzycha postępowanie zostało umorzone, bowiem po orzeczeniu świdnickiego sądu Kruczkowski złożył mandat, który 23 maja wałbrzyska Rada Miasta wygasiła.

Przedterminowe wybory prezydenta miasta (w związku z rezygnacją Kruczkowskiego) mają się odbyć 7 sierpnia. Termin powtórnych wyborów do Rady Miasta w okręgu nr 5 w ciągu 7 dni od orzeczenia sądu apelacyjnego musi wyznaczyć wojewoda dolnośląski. Wybory te powinny się odbyć w ciągu 90 dni.(PAP)

pdo/ par/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz