Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wałęsa nie odbierze nagrody dla Liu Xiaobo

0
Podziel się

Komitet Noblowski zdecydował, że nie skorzysta z propozycji byłego prezydenta.

Wałęsa nie odbierze nagrody dla Liu Xiaobo
(kprm.gov.pl)
bEgjVxFN

Komitet Noblowski poinformował w poniedziałek, że nie skorzysta z propozycji Lecha Wałęsy, który zadeklarował gotowość odebrania nagrody w imieniu więzionego przez chińskie władze dysydenta Liu Xiaobo - poinformował sekretarz Komitetu Noblowskiego Geir Lundestad.

Lech Wałęsa powiedział w poniedziałek w rozmowie z radiem TOK FM, że ponieważ sam nie odebrał swej nagrody, to mógłby mieć zaszczyt odebrania jej teraz, 10. grudnia, w imieniu Liu Xiaobo. Były prezydent dodał, że nie była to jego inicjatywa, lecz wyszła ona od jednego z laureatów Pokojowej Nagrody Nobla.

Geir Lundestad powiedział norweskiej agencji NTB w poniedziałek: _ Ani medal, ani dyplom, ani pieniądze nie ucierpią szczególnie zostając w naszych murach, w oczekiwaniu na ich prawowitego właściciela _.

bEgjVxFP

W rozmowie a agencją AFP Wałęsa wyjaśniał wcześniej: _ Gotów jestem reprezentować go wraz z innymi laureatami Pokojowej Nagrody Nobla, by zwrócić uwagę opinii publicznej na to, że prawa człowieka nadal nie są respektowane i, że laureatowi najważniejszej nagrody przyznawanej za walkę o wolność uniemożliwia się (...) jej odebranie _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t112722.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bedzie;bojkot;ceremonii;wreczenia;pokojowego;nobla,28,0,712988.html) Będzie bojkot ceremonii wręczenia Nobla

Mimo nieobecności Liu na uroczystości przyznania nagród oraz jej bojkotu, który zapowiedziały Chiny i pięć innych państw, ceremonia na cześć chińskiego laureata odbędzie się 10. grudnia z całym tradycyjnym przepychem - zapewnił Lundestad.

Norweski Komitet Noblowski przyznał Pokojową Nagrodę Nobla 8 października. Liu Xiaobo otrzymał ją _ za długą walkę bez przemocy na rzecz podstawowych praw w Chinach _. Nagrodę stanowi medal, dyplom i czek na 10 milionów koron szwedzkich (równowartość ok. 1,1 mln euro).

bEgjVxFV

W czwartek Norweski Komitet Noblowski poinformował, że sześć państw odmówiło udziału w mającej się odbyć 10 grudnia w Oslo ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla chińskiemu dysydentowi.

Prócz Chin są to Rosja, Kazachstan, Kuba, Maroko i Irak. Państwa te nie podały przyczyn swych decyzji - oświadczył sekretarz Komitetu Geir Lundestad.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t112985.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chinskie;media;twierdza;ze;nobla;przyznano;ze;strachu,137,0,690313.html) Chińskie media twierdzą, że Nobla przyznano ze strachu Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał uwięziony dysydent Liu Xiaobo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t112722.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/noblisci;apeluja;do;g20;niech;chiny;uwolnia;liu;xiaobo,57,0,699193.html) Nobliści apelują do G20. Niech Chiny uwolnią Liu Xiaobo! Wśród sygnatariuszy listu, są m.in. byli prezydenci Polski i USA.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t112722.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pokojowego;nobla;za;liu;xiaobo;odbierze;zona,6,0,691206.html) Pokojowego Nobla za Liu Xiaobo odbierze żona Uwięziony chiński dysydent ma nadzieje, że władze pozwolą jej jechać do Norwegii.
bEgjVxGq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)