Notowania

wiadomości
30.08.2011 12:33

Wałęsa nie weźmie udziału w uroczystościach w Brukseli

# dochodzą wypowiedzi Piotra Dudy i Janusza Śniadka #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą wypowiedzi Piotra Dudy i Janusza Śniadka #

30.08. Bruksela (PAP) - Legendarny przywódca Solidarności b. prezydent Lecha Wałęsa nie weźmie udziału we wtorkowych uroczystościach nadania esplanadzie przed Parlamentem Europejskim imienia "Solidarność 1980".

Prezes Instytutu im. Lecha Wałęsy Piotr Gulczyński poinformował PAP, że nie ma konkretnego powodu nieobecności Wałęsy w Brukseli. Jak dodał, b. prezydent poinformował o tym przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka.

W uroczystościach nadania esplanadzie przed Parlamentem Europejskim imienia "Solidarność 1980" weźmie udział premier Donald Tusk, szef PE Jerzy Buzek, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, b. premier Tadeusz Mazowiecki, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, a także były przewodniczący PE Hans-Gert Poettering oraz premierzy Holandii i Belgii. Obecny będzie także szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda i były przewodniczący związku - Janusz Śniadek.

Wydarzenie to połączone będzie z nazwaniem placu znajdującego się na esplanadzie imieniem Simone Veil, pierwszej przewodniczącej demokratycznie wybranego Parlamentu Europejskiego.

Śniadek powiedział PAP, że nie ma pojęcia o przyczynach nieobecności Lecha Wałęsy. Pytany, czy jego zdaniem bezpośrednim powodem nieobecności Wałęsy jest jego pobyt w Brukseli, Śniadek odparł: "Nie będę na tego typu dla mnie prowokacyjne pytania odpowiadał, ani komentował".

Również Duda nie wie, dlaczego Wałęsa nie przyjechał do Brukseli. "Trudno mi powiedzieć. Jeszcze wczoraj, jak z nim rozmawiałem - deklarował, że będzie. Nie mnie pytać o to, że dzisiaj nie ma pana prezydenta" - powiedział.

"A szkoda, że go nie ma, bo przecież to jest jak słowo Solidarność, tak i Lech Wałęsa idą w parze. To są czyste spekulacje, żeby to był tego rodzaju powód, żeby pan prezydent Wałęsa, pierwszy przewodniczący Solidarności, nie chciał się spotkać z kolejnym przewodniczącym (Januszem Śniadkiem). Mam nadzieję, że jutro pan prezydent będzie na uroczystościach sierpniowych pod pomnikiem w Gdańsku" - podkreślił Duda.

Wałęsa miał polecieć do Brukseli samolotem rządowym wraz z Borusewiczem oraz przedstawicielami Solidarności.

Do czasu nadania tej depeszy PAP nie udało skontaktować się z Wałęsą. (PAP)

agy/ aja/ par/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz