Notowania

Wałęsa o JP II: Nie przesadzajmy

Były prezydent podkreśla jednak zasługi papieża w walce z komunizmem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sejm.gov.pl/GFDL)

Lech Wałęsa powiedział włoskiemu dziennikowi _ La Repubblica _, że zasługi Jana Pawła II w przyczynieniu się do upadku komunizmu w Polsce są bardzo duże, ale - jego zdaniem - nie należy z tym przesadzać.

_ - Komunizm kierował się prostą filozofią: nie pozwolić na to, by się połączyli, by się zorganizowali _ - podkreślił Wałęsa w wywiadzie dla rzymskiej gazety. I dodał: _ A papież nas zorganizował. Dla modlitwy, nie dla walki _.

_ - Ale wystarczyło, żebyśmy zobaczyli, ilu nas jest i zastanowili się. To przebudzenie popchnęło naród polski do tego, że pozwolił się prowadzić przez małe organizacje opozycyjne. Bez niego nigdy nie zdołalibyśmy się zorganizować, nie wygralibyśmy _ - ocenił Wałęsa.

Następnie zauważył: _ Papież nie pokonał komunizmu, wykonał tylko swą pracę duszpasterską, a my wykorzystaliśmy tę pracę dla naszej walki _. - _ Dowód? Na Kubie zgromadził jeszcze więcej ludzi na placu, ale tam nikt nie zdołał przemienić słowa w czyn _ - powiedział były prezydent.

Na pytanie, co by było, gdyby kardynał Karol Wojtyła nie został papieżem, Wałęsa odparł: _ Musielibyśmy walczyć znacznie, znacznie dłużej. Pewnego dnia komunizm i tak by upadł, ale mogłoby to się skończyć rozlewem krwi _.

_ - Dzięki Ojcu Świętemu powstaliśmy z wiarą i moralnością, pozostaliśmy wierni idei pokojowej walki. Inaczej nie dalibyśmy rady. Bardzo wiele zawdzięczamy papieżowi, ale nie przesadzajmy. Mógł rzucać słowa na wiatr. Chodziło o to, by przekuć jego słowo w czyn i zwycięstwo _ - powiedział Wałęsa.

Wyraził też opinię, że nawet gdyby Jan Paweł II jeszcze żył, to Polska i tak by się zlaicyzowała. - _ Nie mógłby nic zrobić w tej sprawie _ - dodał były prezydent.

Tagi: beatyfikacja jana pawła ii, jan paweł ii, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz