Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
obama
16.07.2009 18:37

Wałęsa: Obama nie może pomijać naszej części Europy

Lech Wałęsa, oczekuje, że prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama w swojej polityce międzynarodowej nie będzie pomijał interesów krajów Europy środkowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Lech Wałęsa, oczekuje, że prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama w swojej polityce międzynarodowej nie będzie pomijał interesów krajów Europy środkowej.

B. polski prezydent jest jednym z sygnatariuszy - obok m.in. Aleksandra Kwaśniewskiego, b. prezydentów Czech Vaclava Havla oraz Litwy Valdasa Adamkusa - apelu polityków Europy Środkowej do Obamy, o którym poinformowała w czwartek "Gazeta Wyborcza". W liście do prezydenta USA podkreślili oni, że Ameryka nie może zapomnieć o Europie Środkowej, musi prowadzić zdecydowaną i opartą na wartościach politykę wobec Rosji, a sprawa tarczy antyrakietowej to test wiarygodności Waszyngtonu.

"Trzeba pamiętać, jakie były nadzieje i oczekiwania na zmiany w związku z wyborem Obamy na prezydenta USA, nie tylko w Ameryce, ale także w Europie. Teraz Obama próbuje wszystkich do siebie przyciągnąć i sprawdza jak świat przyjmuje jego politykę - rozmawia nawet z przeciwnikami - Wenezuelą, Kubą i Rosją. W tym wszystkim za mało widzi jednak naszą część Europy, która tak zadziwiła świat rozbijając komunizm" - powiedział w czwartek PAP Wałęsa.

Jego zdaniem, Obama jako przywódca "jedynego supermocarstwa" powinien też odpowiedzieć m.in. na pytanie "jaki system ekonomiczny i demokratyczny ma obowiązywać w nowym świecie".

Jak podkreślił Wałęsa, sprawa budowy tarczy antyrakietowej, o której wspomina list do Obamy, jest ważna przede wszystkim dla bezpieczeństwa Polski.

"Z militarnego punktu widzenia tarcza jest bez sensu, bo Ameryka ma taki potencjał wojskowy, że może wszystkich pokonać. To nam tarcza daje komfort psychiczny. Trzymając w ten sposób Amerykanów za nogę możemy czuć się bardziej spokojni i bezpieczni" - ocenił b. prezydent.

"Wydaje mi się, że zawsze trzeba nowego prezydenta uczulać na sprawy naszego regionu" - powiedział w czwartek w Polsat News szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski odnosząc się do apelu.

apel polityków Europy Środkowej do prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy, aby "Ameryka nie zapominała w swej polityce o sprawdzonych sojusznikach z Europy Środkowej i Wschodniej" wsparł w liście otwartym prezydent Lech Kaczyński. W liście prezydent podkreślił, że sprawa budowy tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej "ma istotne znaczenie ze względu na wiarygodność Ameryki jako globalnego mocarstwa i sojusznika".

"Jako prezydent RP podzielam obawy wyrażone w liście grupy wybitnych polityków naszego regionu Europy do prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy i pragnę wesprzeć swym głosem apel, aby Ameryka nie zapominała w swej polityce o sprawdzonych sojusznikach z Europy Środkowej i Wschodniej, bo może to grozić zaprzepaszczeniem osiągnięć ostatnich 20 lat" - czytamy w liście otwartym Lecha Kaczyńskiego w zamieszczonym na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.(PAP)

rop/ par/

Tagi: obama, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz