Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wałęsa: "praktyczna demokracja" w Polsce - poniżej 50 proc.

0
Podziel się

"Praktyczna demokracja" w Polsce wynosi dzisiaj poniżej 50 proc. - ocenił
b. prezydent Lech Wałęsa podczas wtorkowych obrad Szczytu Noblistów. Apelował o aktywność
społeczną, bo bez niej - jak przekonywał - nie da się skutecznie walczyć z nierównościami.

bErsSKtN

"Praktyczna demokracja" w Polsce wynosi dzisiaj poniżej 50 proc. - ocenił b. prezydent Lech Wałęsa podczas wtorkowych obrad Szczytu Noblistów. Apelował o aktywność społeczną, bo bez niej - jak przekonywał - nie da się skutecznie walczyć z nierównościami.

"Nasze pokolenie w Polsce ma to szczęście, że usunęliśmy niezdrowe, nierozwojowe podziały przechodząc do zwycięskiego kapitalizmu i demokracji. Ale kiedy już jesteśmy na tej drodze, zauważamy jak niedoskonałe są te propozycje" - stwierdził Wałęsa podczas panelu dyskusyjnego poświęconego nierównościom społecznym.

Jak mówił, demokracja składa się z trzech elementów - każdemu przypisał 30 proc. wagi - które stanowią o jej jakości.

bErsSKtP

Za pierwszy uznał równy dostęp do praw i wolności, w tym kontekście wymienił m.in. bierne prawo wyborcze. "Pierwsze 30 proc. mamy, bo nawet ja byłem prezydentem i każdy z was może, jak nas wybiorą" - stwierdził Wałęsa.

Za kolejną część składową demokracji b. prezydent uznał korzystanie obywateli ze swoich uprawnień, w tym z praw wyborczych. Przypomniał, że w Polsce frekwencja w wyborach - niezależnie od szczebla - nie przekracza 50 proc. "W najlepszym przypadku z drugiego 30 proc. mamy niecałe 15 proc." - ocenił Wałęsa.

Jako trzeci składnik demokracji Wałęsa wymienił zamożność społeczeństwa, czyli - jak mówił - "grubość książeczki czekowej w skali masowej". "Najgorzej jest z tą książeczką czekową" - stwierdził.

"Praktyczna demokracja w Polsce to jest poniżej 50 proc." - podsumował Wałęsa.

bErsSKtV

B. prezydent przekonywał, że sprawiedliwości społecznej nie uda się osiągnąć bez "zorganizowania programowego i strukturalnego".

"Dlatego proszę wszystkich o aktywność, o udział, o pilnowanie, aby było sprawiedliwie dzielone, aby praca była doceniana. Udział jest za słaby, dlatego nie udaje się zrealizować ani sprawiedliwości, ani równości" - zaznaczył Wałęsa.

Powtórzył formułowany już w pierwszym dniu szczytu postulat utworzenia "dziesięciu laickich przykazań".

"Jeżeli chcecie budować nowy świat, powinniście oprzeć go na wartościach. Uzgodnić 10 przykazań laickich - na to jest czas w tym pokoleniu. Uzgodnijmy (wspólne) wartości, laicki dekalog. W ten sposób wyciągniemy wnioski z przeszłości i zbudujemy coś lepszego. Budujmy na wartościach. Ten świat naprawdę może być lepszy" - powiedział Wałęsa.(PAP)

bErsSKtW

laz/ hgt/ mok/ mow/

bErsSKuq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)