Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Walizy ofiar Auschwitz będą poddane dezynfekcji przez konserwatorów

0
Podziel się:

1744 walizy podróżne ze zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau,
które należały do Żydów zgładzonych przez Niemców w obozie, zostaną poddane dezynfekcji przez
konserwatorów.

1744 walizy podróżne ze zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, które należały do Żydów zgładzonych przez Niemców w obozie, zostaną poddane dezynfekcji przez konserwatorów.

Muzeum poszukuje obecnie wykonawcy, który podjąłby się realizacji zadania. To już drugie podejście. Na pierwsze nie wpłynęła żadna oferta. Po wyłonieniu wykonawcy i podpisaniu umowy będzie on miał cztery miesiące na wydezynfekowanie waliz, które następnie trafią do nowych szaf magazynowych, specjalnie wykonanych do ich przechowywania.

Walizy są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych obiektów, nierozerwalnie związanych z historią Auschwitz. Stanowią w wielu przypadkach jedyny ślad istnienia osób deportowanych.

W zbiorach Muzeum Auschwitz zgromadzonych jest około 3,8 tys. waliz. Około 2 tys. prezentuje się w ekspozycji głównej. Część została wypożyczona do muzeów na całym świecie. Pozostałe przechowywane są w magazynach zlokalizowanych w blokach poobozowych na terenie byłego obozu Auschwitz I.

Prace zostaną sfinansowane z pieniędzy UE na projekt "Auschwitz - zachowanie autentyzmu. Dziewięć zadań na lata 2012-15". Dzięki tym funduszom zakonserwowane zostaną między innymi także dwa baraki więźniarskie w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau oraz żydowskie szaty modlitewne.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku, na terenie byłych: Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau powstało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Obejmuje teren o powierzchni blisko 200 ha, na którym znajduje się 155 obiektów i 300 ruin. W ubiegłym roku placówkę odwiedziło ponad 1,4 mln osób.

Obecnie głównym źródłem finansowania prac konserwatorskich jest Fundacja Auschwitz-Birkenau. Jej zadaniem jest zgromadzenie 120 mln euro, z których coroczne odsetki, w wysokości kilku milionów euro, pozwolą na planowe i systematyczne realizowanie niezbędnych prac nad pozostałościami po byłym obozie. Zrealizowane już wpłaty oraz deklaracje sięgnęły 100 mln euro. Kwota zgromadzona na koncie pozwoliła już na rozpoczęcie przygotowań prac konserwatorskich. Priorytetem jest zabezpieczenie 45 baraków murowanych na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. (PAP)

szf/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)