Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Walki w Libii. Rebelianci zestrzelili wojskowy samolot

0
Podziel się:

Przeciwnicy Muammara Kadafiego odparli atak sił lojalnych wobec pułkownika w pobliżu miasta Misrata.

Walki w Libii. Rebelianci zestrzelili wojskowy samolot
(PAP/EPA)
bEsmDjpN

Przeciwnicy Muammara Kadafiego odparli atak sił lojalnych wobec pułkownika w pobliżu miasta Misrata i zestrzelili samolot wojskowy - podaje agencja Reutera, powołując się na świadka. Według niego, Misrata nadal jest w rękach opozycji.

Misrata leży ok. 200 km na wschód od Trypolisu, który nadal jest kontrolowany przez Kadafiego._ - Rano zestrzelono samolot, gdy ostrzeliwał lokalną stację radiową. Protestujący pojmali załogę _ - powiedział świadek. Dodał, że w nocy z niedzieli na poniedziałek rozpoczęły się walki o kontrolę nad bazą wojskową w pobliżu Misraty.

_ - Siły Kadafiego kontrolują niewielką część bazy. W rękach protestujących znajduje się jej duża część, w której składowana jest amunicja _ - poinformował.

bEsmDjpP

Opozycja, która opanowała leżące 50 km od Trypolisu miasto Zawija, obawiała się w poniedziałek ataku sił lojalnych wobec Kadafiego. Według demonstrujących, około 2 tys. lojalistów otoczyło miasto.

Zobacz także: Rebelia w Libii rozszerza się. Zobacz reportaż Euronews (ang.):

[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t132541.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/co;po;kaddafim;wielka;narada;w;genewie,36,0,785444.html) Co po Kaddafim? Wielka narada w Genewie

bEsmDjpV

Na niektórych ulicach Trypolisu, będącego nadal w rękach Kadafiego, pojawiły się barykady - pisze Reuters. Generał Ahmed el-Dżatrani z Bengazi powiedział, że jego siły są gotowe pomóc opozycji na zachodzie. _ Nasi bracia w Trypolisie mówią: Na razie nie potrzebujemy pomocy. Jeśli o nią poproszą, jesteśmy gotowi ruszyć _ na zachód - powiedział.

Tymczasem francuski premier Francis Fillon poinformował, że jego kraj wyśle do kontrolowanego przez libijską opozycję Bengazi dwa samoloty z pomocą medyczną.

_ - Na wniosek francuskiego rządu za kilka godzin do Bengazi wylecą dwa samoloty z lekarzami, pielęgniarkami, sprzętem medycznym i lekami. Będzie to początek ogromnej operacji humanitarnej dla osób z wyzwolonych terytoriów _ - powiedział Fillon w prywatnym radiu RTL.

bEsmDjpW

Według szefa rządu, będzie to jeden ze sposobów powstrzymania fali imigrantów, która może zalać kraje śródziemnomorskie w następstwie trwającej od połowy lutego rewolty przeciwko rządom Kadafiego. _ - Nie możemy lekceważyć tego, że dojdzie do dużych ruchów migracyjnych. Najlepszym sposobem na ich uniknięcie jest (...) upewnienie się, że sytuacja w Libii szybko się ustabilizuje _ - ocenił szef francuskiego rządu.

Jeden z wolontariuszy libijskiej służby zdrowia, Chalifa el-Faituri, który wraz pielęgniarkami i lekarzami kilka dni temu przeprowadził na wschodzie Libii badania na temat zapasów żywności i leków, twierdzi, że za trzy tygodnie mieszkańcy zaczną odczuwać ich brak.

Według mieszkańców Bengazi, niepokoje zakłócają import, dostawy świeżych produktów oraz krajową produkcję. Wiele sklepów i fabryk jest zamkniętych, od kiedy miasto zostało przejęte przez opozycję. W tych sklepach, które są otwarte, brakuje świeżych produktów. Są jednak zapasy przekąsek, konserw oraz produktów trwałych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t115729.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;libii;coraz;gorzej;sikorski;jezeli;kaddafi;przezyje;,222,0,784350.html) W Libii coraz gorzej. Sikorski: Jeżeli Kaddafi przeżyje...

bEsmDjpX

Jak pisze Reuters, braki świeżego jedzenia może wyjaśniać fakt, że kraj opuściły tysiące obywateli Egiptu, Nepalu, Bangladeszu i innych krajów, którzy pracowali w przemyśle spożywczym, zbierając warzywa i wypiekając chleb._ - Trudno jest znaleźć podstawowe produkty spożywcze. Ceny wzrosły o 75 procent _ - powiedział Reutersowi 50-letni Ajman Ahmed.

Na wzrost cen produktów podstawowych narzekają także mieszkańcy Trypolisu. Według jednego z nich, ceny ryżu wzrosły pięciokrotnie.

Z Libii wycofał się główny chiński producent gazu i ropy, China National Petroleum Corp. Firma ogłosiła w poniedziałek, że zaprzestała działalności w tym kraju i ewakuowała wszystkich swoich pracowników. Spółka informowała w zeszłym tygodniu o atakach na niektóre obiekty.

W następstwie upadku reżimów w Tunezji i Egipcie Libii w trwa od połowy lutego krwawa rewolta przeciwko reżimowi Kadafiego, który rządzi krajem od 42 lat.

bEsmDjpY
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/160/t133792.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaddafi;oskarza;cudzoziemcow;i;al-kaide,10,0,785418.html) Kaddafi oskarża cudzoziemców i Al-Kaidę Libijski przywódca wypowiedział się na temat sytuacji w swym kraju w telefonicznym wywiadzie dla serbskiej telewizji Pink.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t132535.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/onz;wprowadza;sankcje;wobec;libii,46,0,785198.html) ONZ wprowadza sankcje wobec Libii Rezolucja zakazuje Muammarowi Kaddafiemu i jego rodzinie podróży do krajów członkowskich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/70/t131910.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wszyscy;przeciw;kaddafiemu;stracil;kontrole,167,0,785063.html) Wszyscy przeciw Kaddafiemu. "Stracił kontrolę" Od libijskiego dyktatora odwrócił się nawet największy sojusznik w Europie.
bEsmDjqq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)