Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wall Street: odreagowanie ostatnich spadków po danych makro

0
Podziel się:

Po trzech dniach silnej przeceny akcji, czwartkowa sesja na Wall Street
przyniosła poprawę nastrojów i odreagowanie ostatnich spadków. Inwestorzy, przynajmniej chwilowo,
zapomnieli o problemach nuklearnych w Japonii i swoją uwagę skupili na lepszych od oczekiwań danych
makroekonomicznych. Tracił jedynie sektor energetyczny.

Po trzech dniach silnej przeceny akcji, czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła poprawę nastrojów i odreagowanie ostatnich spadków. Inwestorzy, przynajmniej chwilowo, zapomnieli o problemach nuklearnych w Japonii i swoją uwagę skupili na lepszych od oczekiwań danych makroekonomicznych. Tracił jedynie sektor energetyczny.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 1,39 proc. do 11.774,59 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,73 proc. i wyniósł 2.636,05 pkt.

Indeks S&P 500 wzrósł o 1,34 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.273,72 pkt.

W środę, m.in. z powodu kryzysu nuklearnego w Japonii, główne indeksy straciły na zamknięciu po około 2 proc.

"Widać, że wyprzedaż, z którą mieliśmy do czynienia w pierwszej części tygodnia miała charakter bardziej emocjonalny. Ciągle uważam, że w długim terminie są powody do optymizmu" - powiedział Randy Frederick, dyrektor ds. handlu i instrumentów pochodnych w Charles Schwab.

Czwartkowa poprawa nastrojów to efekt lepszych danych makro, w tym z rynku pracy.

Departament Pracy USA poinformował, że liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła w USA o 16 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 385 tys. wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 388 tys. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku spadła o 80 tys. i wyniosła 3,706 mln w tygodniu, który skończył się 5 marca. Analitycy spodziewali się 3,750 mln osób.

Departament Pracy podał też, że ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w lutym wzrosły o 0,5 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Inflacja bazowa wzrosła o 0,2 proc. w lutym mdm. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik CPI w lutym wzrośnie o 0,4 proc. mdm, a CPI bazowy wzrośnie o 0,1 proc. mdm.

Indeks Philadelphia Fed w marcu wzrósł do 43,4 pkt z 35,9 pkt w lutym wobec konsensusu na poziomie 28,8 pkt.

Odczyt produkcji przemysłowej w USA był jednak gorszy od oczekiwań. Spadła ona w lutym 2011 r. o 0,1 proc., wobec wzrostu w styczniu o 0,3 proc. po korekcie. Analitycy spodziewali się w lutym wzrostu produkcji o 0,6 proc.

Większość sektorów zwyżkowała w czwartek.

O ponad 3 proc. drożały akcje spółki FedEX, której przychody w ostatnim kwartale wzrosły o 11 proc. Rósł też kurs jej rywala, firmy United Parcel Services.

Rósł kurs Apple po rekomendacji "powyżej rynku" od analityków Credit Suisse.

Zyskiwały także kursy spółek paliwowych, bo ceny ropy naftowej znów znalazły się powyżej 100 dolarów za baryłkę. Drożały m.in. ConocoPhillips i Noble Energy.

Przeceną objęte były jedynie spółki z sektora elektroenergetycznego. Rynek obawia się bowiem o kryzys nuklearny w Japonii i jego wpływ na światowy rynek energii atomowej.

Sytuacja w Japonii pozostawała w centrum uwagi inwestorów. (PAP)

pel/ fit/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)