Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wall Street: Wzrosty w reakcji na plany działania banków centralnych

0
Podziel się:

Giełdy w USA zyskiwały czwarty dzień z rzędu, gdyż plany skoordynowanych
działań banków centralnych zmniejszyły obawy o kryzys strefy euro. Dobrze zachowywał się sektor
finansowy.

Giełdy w USA zyskiwały czwarty dzień z rzędu, gdyż plany skoordynowanych działań banków centralnych zmniejszyły obawy o kryzys strefy euro. Dobrze zachowywał się sektor finansowy.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 1,66 proc. do 11.433,18 pkt.

Nasdaq Comp. zyskał 1,34 proc. i wyniósł 2.607,07 pkt.

Indeks S&P 500 zyskał 1,72 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.209,11 pkt.

Europejski Bank Centralny będzie prowadził działania płynnościowe we współpracy z amerykańską Rezerwą Federalną oraz kilkoma innymi bankami centralnymi. W ramach tych działań udzielone zostaną pożyczki europejskim bankom. Wraz z EBC przeprowadzi - koordynowane z Fed oraz bankami centralnymi Wielkiej Brytanii, Japonii oraz Szwajcarii - trzy oddzielne trzymiesięczne pożyczki dolarowe o stałym oprocentowaniu, aby zapewnić, że europejskie banki mają wystarczające zasoby amerykańskiej waluty do końca tego roku.

Hiszpania sprzedała w czwartek obligacje o terminie wykupu w latach 2019 oraz 2020 warte 3,95 mld euro; maksimum określone w aukcji wynosiło 4 mld euro. Średnia rentowność obligacji o terminie wykupu w 2020 roku wyniosła 5,156 proc. wobec 5,2 proc. rentowności osiągniętej na poprzedniej aukcji w lutym tego roku.

Chiny są gotowe kupić obligacje europejskich krajów objętych kryzysem w granicach "swoich możliwości" - powiedział w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Dalian w czwartek Zhang Xiaoqiang, zastępca prezesa chińskiej Narodowej Komisji ds. Rozwoju i Reform. Zhang Xiaoqiang powtórzył również, że kraje rozwinięte powinny pracować nad obniżeniem deficytów, o co w środę zaapelował premier Chin Wen Jiabao.

W czwartek inwestorzy otrzymali dużą porcję najnowszych danych makroekonomicznych z amerykańskiej gospodarki.

Indeks Philadelphia Fed we wrześniu wzrósł do minus 17,5 pkt z minus 30,7 pkt w sierpniu. Analitycy spodziewali się we wrześniu indeksu na poziomie minus 15,0 pkt.

Produkcja przemysłowa w USA w sierpniu 2011 r. wzrosła o 0,2 proc., wobec wzrostu o 0,9 proc. w lipcu. Analitycy spodziewali się w sierpniu produkcji przemysłowej bez zmian mdm. Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło w sierpniu 77,4 proc., wobec 77,3 proc. w poprzednim miesiącu po korekcie. Analitycy oczekiwali wyniku 77,5 proc.

Ceny konsumpcyjne w USA w sierpniu wzrosły o 0,4 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wyniósł 0,2 proc. w sierpniu mdm. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik CPI w sierpniu wyniesie 0,2 proc. mdm, a CPI bazowy wyniesie również 0,2 proc. mdm.

Rok do roku wskaźnik CPI wzrósł w sierpniu o 3,8 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 2,0 proc. Tu analitycy spodziewali się odpowiednio wzrostu o 3,6 proc. i wzrostu o 1,9 proc.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wzrosła w USA o 11 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 428 tys. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 411 tys. wobec 417 tys. tydzień wcześniej po korekcie. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku spadła o 12 tys. i wyniosła 3,726 mln w tygodniu, który skończył się 3 września. Analitycy spodziewali się 3,710 mln osób.

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork spadł w sierpniu do minus 8,82 pkt z minus 7,72 pkt w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie w sierpniu minus 4,0 pkt.

Ze spółek około 15 proc. straciły akcje Netflix, gdyż ta sieć wypożyczalni video traci klientów.

Ponad 11 proc. potaniały akcje UBS. Szwajcarski bank poinformował o poniesionej stracie w wysokości 2 mld USD, z powodu nieautoryzowanych transakcji jednego z traderów z części inwestycyjnej UBS.

Lekko rosły akcje Tyco International po tym, jak spółka uzgodniła warunki przejęcia izraelskiego producenta systemów bezpieczeństwa Visonic za 100 mln dolarów w gotówce.

DuPont otrzyma 920 mln dolarów odszkodowania za kradzież tajemnic handlowych przez koreańską spółkę Kolon Industries. Akcje DuPont zyskiwały w ciągu dnia blisko 2 proc.

Minimalnie rosły akcje sieci detalicznych JCPenney, Saks i Wal-Mart, chociaż analitycy Deutsche Banku wydali dla nich rekomendacje "sprzedaj". Deutsche Bank zalecił jednocześnie kupno Costco, Macy's, Nordstrom i Whole Foods. (PAP)

pr/ pel/ akl/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)