Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wanda Nowicka (Ruch Palikota) wicemarszałkiem Sejmu

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź Beaty Kempy sprzed głosowania
#

# dochodzi wypowiedź Beaty Kempy sprzed głosowania #

08.11. Warszawa (PAP) - Wanda Nowicka (Ruch Palikota) została wybrana we wtorek na wicemarszałka Sejmu VII kadencji. Jej kandydatura była głosowana dwukrotnie - za pierwszym razem Nowicka nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Nowicką w drugim głosowaniu poparło 243 posłów, a jej kontrkandydatkę Beatę Kempę (Solidarna Polska) - 154.

Zgodnie z przyjętą uchwałą, w Sejmie VII kadencji jest pięciu wicemarszałków. Wcześniej poparcie posłów uzyskali: Cezary Grabarczyk (PO), Marek Kuchciński (PiS), Eugeniusz Grzeszczak (PSL) i Jerzy Wenderlich (SLD).

Przedstawiając kandydaturę Kempy, Marzena Wróbel (Solidarna Polska) apelowała o jej poparcie do tych, którzy "opowiadają się za wartościami chrześcijańskimi, szanują historię, kulturę i tradycję naszego narodu". Szef klubu Ruchu Janusz Palikot prosił o poparcie kandydatury Nowickiej "ze względu na starą tradycję parlamentu, że kluby mają autonomię we wskazywaniu kandydatów, a inni tę autonomię szanują".

Kempa tuż przed głosowaniem zabrała głos i w emocjonalnym wystąpieniu podkreśliła, że w wyborze między nią a Nowicką nie chodzi wcale o jej osobę, lecz o reprezentowane wartości.

"Zadał mi, mój kolega Arek Mularczyk proste pytanie: czy jest pani za krzyżem i czy opowiada się pani za wartościami chrześcijańskimi? Więc ja odpowiadam Wysokiej Izbie i odpowiadam całej Polsce: Tak, jestem za krzyżem i za wartościami chrześcijańskimi" - mówiła.

"Jestem za religią w szkołach i jestem za tradycyjnym modelem polskiej rodziny i dzisiaj mamy wielką szansę, żeby już na tym, najważniejszym decyzyjnym poziomie prezydium Sejmu, raz na zawsze skończyć z dyskusją nt. tego, czy krzyż pochodzący od matki błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki ma wisieć w tym miejscu czy nie. Decydujcie..." - mówiła Kempa do posłów tuż przed głosowaniem.

Z kolei Nowicka po wyborze powiedziała PAP, że "zwyciężyła demokracja nad ideologią i zacietrzewieniem". "Jest duża radość, że zwyciężyła demokracja, parlamentaryzm, tradycyjne wartości obowiązujące w tym Sejmie, nad ideologią i zacietrzewieniem" - podkreśliła.

Zadowolony był również Palikot. Wyraził zadowolenie z powodu zwycięstwa Nowickiej i z tego, że - jak mówił - udało się ochronić zasadę, iż "każdy ma prawo do własnego kandydata". Pytany czy to, że Nowicka za pierwszym razem nie została wybrana, to był "prztyczek" od PO, Palikot powiedział: "trochę tak było, taka jest polityka, przeczołgali trochę Janusza Palikota, musiałem poprosić (o głosowanie w drugiej turze), ale zrobiłem to z radością, bo jestem pewien, że to dobra kandydatura".

Natomiast Kempa, komentując rezultaty głosowania, powiedziała: "Widzimy jaka jest prawdziwa koalicja - to koalicja Tusk-Palikot". Jak oceniła, "Platforma miała dziś okazję opowiedzieć się czy woli ideologię Palikota, czy tradycyjny model wartości, które od zawsze przyświecały państwu polskiemu".

Na wcześniejszej konferencji prasowej, zapowiadającej zgłoszenie kandydatury Kempy, Patryk Jaki (Solidarna Polska) tłumaczył, że jego klub chce "zablokować fatalną dla polskiej demokracji kandydaturę klubu Janusza Palikota, która kwestionuje polski parlamentaryzm".

Kandydatura Nowickiej we wcześniejszym głosowaniu nie uzyskała bezwzględnej większości głosów. W pierwszym głosowaniu przeciw kandydatce Ruchu Palikota było 20 posłów PO, w tym m.in. Barbara Kudrycka, Stefan Niesiołowski, Julia Pitera, Konstanty Miodowicz i Elżbieta Radziszewska. 65 posłów PO wstrzymało się od głosu; m.in.: Antoni Mężydło, Ireneusz Raś, Jerzy Budnik, Joanna Fabisiak, Andrzej Halicki, Jarosław Gowin, Roman Kosecki i Maciej Orzechowski.

W kolejnym głosowaniu wszyscy głosujący posłowie Platformy poparli Nowicką, w tym m.in. Kosecki, Niesiołowski i Kudrycka. W głosowaniu nie wzięło udziału 31 przedstawicieli PO, w tym właśnie: Budnik, Fabisiak, Gowin, Mężydło, Miodowicz, M. Orzechowski, Radziszewska i Raś.

Stefan Niesiołowski (PO) powiedział dziennikarzom, że premier w trakcie spotkania klubu PO przekonał posłów Platformy, aby w drugim głosowaniu na wicemarszałka poparli Nowicką. "Premier przyszedł na spotkanie klubu i pod jego wpływem klub zagłosował na przedstawicielkę Ruchu Palikota" - podkreślił, pytany przez dziennikarzy, dlaczego w drugim głosowaniu poparł kandydatkę Ruchu Palikota.

Sejm powołuje wicemarszałków bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W pierwszym głosowaniu nad kandydaturą Nowickiej udział wzięło 447 posłów i w związku z tym większość bezwzględna wynosiła 224 głosy. W ponownym głosowaniu udział wzięło 417 posłów, a większość bezwzględna wyniosła 209 głosów. (PAP)

ajg/ agy/ mick/ son/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)