Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warmińsko-Mazurskie: Coraz więcej producentów żywności tradycyjnej

0
Podziel się:

Lista Produktów Tradycyjnych z Warmii i Mazur powiększyła się o fefernuszki,
czyli ciastka pieczone od ponad stu lat we wsi Łąkorz. Kolejny wniosek o wpisanie wyrobu na tę
listę przygotowują producenci mazurskich miodów - podał Urząd Marszałkowski w Olsztynie.

Lista Produktów Tradycyjnych z Warmii i Mazur powiększyła się o fefernuszki, czyli ciastka pieczone od ponad stu lat we wsi Łąkorz. Kolejny wniosek o wpisanie wyrobu na tę listę przygotowują producenci mazurskich miodów - podał Urząd Marszałkowski w Olsztynie.

Prowadzona przez Ministerstwo Rolnictwa Lista Produktów Tradycyjnych liczy obecnie 22 pozycje z Warmii, Mazur i Powiśla - poinformował w poniedziałek departament polityki jakości Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Najnowszy na tej liście produkt rolno-spożywczy to fefernuszki, czyli płaskie ciastka przypominające w smaku pierniczki. Zostaną one zaprezentowane na początku kwietnia w Olsztynie na dorocznym Kiermaszu Produktów Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, zorganizowanym przez regionalny samorząd.

Wytwórca musiał udowodnić, że ciastka wypiekane w gminie Łąkorz w powiecie nowomiejskim mają tradycyjną recepturę oraz powstają zgodnie z dawną metodą produkcji. Głównym składnikiem pozostała mąka i syrop buraczany, wytwarzany od XIX wieku w miejscowych cukrowniach.

Umieszczenie wyrobu na Liście Produktów Tradycyjnych jest częścią promocji dziedzictwa kulinarnego regionu. Może pomóc wytwórcom zarejestrować go w przyszłości, jako produktu regionalnego w systemie europejskim.

Wytwórcy starający się o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych muszą złożyć wniosek w Urzędzie Marszałkowskim, który ocenia go pod względem formalno-merytorycznym. Urząd zwraca się o opinię do Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. Potem dokumenty rozpatruje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które decyduje o umieszczeniu wyrobu na liście.

Większość produktów tradycyjnych z woj. warmińsko-mazurskiego stanowią wyroby wędliniarskie, są także produkty mleczne, cukiernicze i piekarnicze. Kolejny wniosek o wpisanie wyrobu na tę listę - jak zapowiedział Urząd Marszałkowski w Olsztynie - przygotowują producenci mazurskich miodów.

Tworzenie systemu ochrony i promocji produktów regionalnych i tradycyjnych ma zwiększyć dochody producentów rolnych i stworzyć na wsi pozarolnicze źródła utrzymania.(PAP)

mbo/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)