Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warmińsko-Mazurskie: Cykl koncertów w gotyckich kościołach

0
Podziel się:

Koncertem w XIV-wiecznym kościele św. Jana Chrzciciela w Ornecie, połączonym
z iluminacją świetlną tej świątyni, rozpoczął się w sobotę wieczorem cykl imprez artystycznych
"Rebelia w gotyku", promujący historię, kulturę i piękno Warmii.

Koncertem w XIV-wiecznym kościele św. Jana Chrzciciela w Ornecie, połączonym z iluminacją świetlną tej świątyni, rozpoczął się w sobotę wieczorem cykl imprez artystycznych "Rebelia w gotyku", promujący historię, kulturę i piękno Warmii.

Projekt "Rebelia w gotyku" jest częścią kampanii przygotowanej przez samorząd woj. warmińsko-mazurskiego. Ma ona promować Warmię, która jest mniej rozpoznawalną niż Mazury częścią województwa. Widowiska świetlne i koncerty muzyki współczesnej połączono z prezentacją sakralnej i obronnej architektury gotyckiej.

Sobotni koncert trio jazzowego Michała Tokaja zorganizowano w XIV-wiecznym kościele św. Jana Chrzciciela w Ornecie, uznawanym za jedną z najpiękniejszych gotyckich świątyń w Polsce. Wewnątrz kościoła zachowały się oryginalne gotyckie malowidła. Na zewnętrznych ścianach znajdują się ozdobne attyki i szeroki fryz ceramiczny. Podczas koncertu najcenniejsze elementy sakralne i architektoniczne tej budowli zostały wyeksponowane przy pomocy prezentacji świetlnej.

Jak zapowiedzieli organizatorzy "Rebelia w gotyku" będzie miała charakter trasy koncertowej; każdy koncert prezentować będzie inne miejsce na Warmii i innego wykonawcę. Kolejne odbędą się w kościele farnym w Biskupcu i neogotyckim kościele parafialnym we wsi Kochanówka, która obchodzi 650-lecie istnienia.

"Cieszymy się z ciepłego przyjęcia tego projektu przez gospodarzy obiektów sakralnych, którzy potrafili wykorzystać go i zainteresować zabytkowymi świątyniami nie tylko swoich parafian, ale i osoby spoza regionu" - powiedział PAP Radosław Zawadzki z Departamentu Koordynacji Promocji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Podczas trwającej od lipca kampanii promującej Warmię odbyło się w sumie 10 festiwali, 50 koncertów i blisko 2 tys. godzin warsztatów artystycznych, związanych tematycznie z muzyką, literaturą, teatrem, filmem, wzornictwem i twórczością Street Art.

W poprzednich latach regionalny samorząd nagłaśniał udział Mazur w konkursie na siedem nowych cudów natury, organizowanym przez szwajcarską fundację New7Wonders. Mazury jako jedno z 28 miejsc na świecie weszły wówczas do finału tego plebiscytu, co przyniosło regionowi znaczny wzrost popularności. (PAP)

mbo/ ako/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)