Notowania

wiadomości
08.06.2011 18:08

Warmińsko-Mazurskie: Gminy dostaną z UE 94 mln zł na wodociągi

W środę 67 wójtów, burmistrzów i szefów gminnych spółek z Warmii i Mazur podpisało w Olsztynie umowy na realizację inwestycji zmierzających do poprawy gospodarki wodno-ściekowej. Gminy dostaną na nie unijne dofinansowanie w wysokości 94 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W środę 67 wójtów, burmistrzów i szefów gminnych spółek z Warmii i Mazur podpisało w Olsztynie umowy na realizację inwestycji zmierzających do poprawy gospodarki wodno-ściekowej. Gminy dostaną na nie unijne dofinansowanie w wysokości 94 mln zł. *

Umowy pozwolą gminom na rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej, budowę przydomowych oczyszczalni ścieków i realizację innych zadań związanych z gospodarką wodno-ściekową. Łączna wartości umów to 105 mln zł.

W ocenie władz samorządowych regionu, planowane inwestycje pomogą zachować środowisko naturalne regionu i będą służyły rozwojowi gospodarczemu Warmii i Mazur. Marszałek województwa Jacek Protas przekonywał, że gminom opłaca się stawiać na rozwój infrastruktury.

"Nasze gminy, miasta i powiaty wydają środki przede wszystkim na rozwój swoich małych ojczyzn. Ponad 25 proc. swoich budżetów samorządy przeznaczają na inwestycje. To naprawdę dużo. Dlatego nasz region wygląda jak wielki plac budowy" - powiedział Protas.

Samorządowcy, którzy starali się o dotacje, podkreślali, że inwestycje będą miały korzystny wpływ na środowisko. "W naszej gminie poza sezonem mieszka 7 tys. osób, a latem ta liczba rośnie do ponad 30 tys. ludzi. Woda w naszych jeziorach ma pierwszą i drugą klasę czystości. Musimy o nie dbać, żeby turyści nadal przyjeżdżali" - powiedział wójt Stawigudy Teodozy Marcinkiewicz. Gmina otrzymała 1,7 mln zł na ochronę Jeziora Plusznego.

Burmistrz Olsztynka Artur Wrochna uzasadniając wniosek o dotację na ochronę krajobrazu rzeki Pasłęki, mówił: "To unikalne przyrodniczo tereny, a dopóki (nie ma - PAP) kanalizacji i wodociągów, to nie ma szans na rozwój rekreacji".

Dotychczas, w ramach podobnych projektów, małe gminy z Warmii i Mazur podpisały 109 umów na 231 mln zł. Wnioski dotyczyły nie tylko gospodarki wodno-ściekowej, ale także środków na wytwarzanie lub dystrybucję energii ze źródeł odnawialnych oraz tworzenie systemu zbiórki, segregacji lub wywozu odpadów komunalnych.(PAP)

mbo/ amac/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz