Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warmińsko-Mazurskie: Internauci mogą oglądać narodziny bielików

0
Podziel się:

Leśnicy i ornitolodzy uruchomili transmisję online z gniazda pary bielików w
lasach mazurskiego Nadleśnictwa Dobrocin, w którym w najbliższych dniach mają wykluć się pisklęta
tych ptaków.

Leśnicy i ornitolodzy uruchomili transmisję online z gniazda pary bielików w lasach mazurskiego Nadleśnictwa Dobrocin, w którym w najbliższych dniach mają wykluć się pisklęta tych ptaków.

Umożliwienie internautom podglądania na żywo mazurskich bielików jest wspólną inicjatywą edukacyjną Lasów Państwowych i Komitetu Ochrony Orłów. Według danych komitetu, to jedyna w tym roku taka transmisja online w Polsce i jedna z czterech w Europie.

Jak poinformował PAP w czwartek nadleśniczy Szymon Nowak gniazdo znajduje się w lasach Nadleśnictwa Dobrocin, na wierzchołku starej sosny o wysokości 37 metrów. Kamerę zamontowano na sąsiednim drzewie w odległości ok. 10 m. Zgodę na to wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Według nadleśniczego gniazdo ma ponad dwa metry średnicy i jest trzecim zbudowanym przez tę samą parę ptaków. Poprzednie zostały zrzucone przez wiatr.

Bieliki są monogamistami i zmieniają partnera jedynie w przypadku śmierci poprzedniego. Ptaki z lasów koło Dobrocina mają po ok. 20 lat. Para gniazduje w tym samym rewirze od 2000 roku.

Według Nowaka, ptaki przygotowywały się do lęgu od lutego: rozbudowały gniazdo, a potem wyścieliły je igliwiem i trawą. Samica zniosła jajo - jedno lub kilka - w drugiej połowie marca. Od tego czasu jedno z rodziców jest stale w gnieździe, by wysiadywać i bronić lęgu przed krukami. Samica wyskubała sobie część piór z brzucha, żeby zapewnić przyszłemu potomstwu więcej ciepła. Wysiadywanie trwa u bielików zwykle ok. 40 dni, więc lada dzień powinny wykluć się pisklęta.

"Sądząc po zachowaniu samicy, już coś się dzieje. Często wstaje i zagląda pod siebie. Być może słyszy odgłosy wykluwania" - powiedział PAP Dariusz Anderwald z Komitetu Ochrony Orłów.

Zdaniem ornitologów internauci będą mogli zaobserwować pojawienie się młodych ptaków. Rodzice przestaną wtedy wysiadywać i będą stać na krawędzi gniazda. Jedynie w przypadku ulewy czy gwałtownej burzy będą zasłaniać młode własnymi ciałami.

Jeśli para dochowa się potomstwa, leśnicy z Dobrocina zamierzają ogłosić wśród internautów konkurs na imiona dla małych bielików. W ubiegłym roku podobną akcję przeprowadzono w Nadleśnictwie Kutno w Łódzkiem, gdzie dwa pisklęta nazwano Orłem i Reszką.

Ornitolodzy podkreślają, że udostępnianie transmisji online z gniazd służy zainteresowaniu ludzi ochroną przyrody. "Internautów zaczyna ciekawić, jak bielik buduje gniazdo, ile trwa wysiadywanie, czym się żywi. To najlepsza z możliwych lekcja biologii na żywo" - ocenił Anderwald.

Projekt Lasów Państwowych i Komitetu Ochrony Orłów ma przybliżyć zwyczaje lęgowe bielików i promować proekologiczną gospodarkę leśną. Polega ona na zachowaniu starego drzewostanu, w którym gnieżdżą się ptaki drapieżne, i wyznaczaniu stref ochronnych.

Bieliki podlegają w Polsce ścisłej ochronie gatunkowej. Po II wojnie światowej te drapieżniki niemal wyginęły - ich populację oceniano na zaledwie 45-50 par. Obecnie ich liczebność szacowana jest na 1000-1200 par, z których ponad 200 gniazduje na Warmii i Mazurach.

Prawdopodobnie to właśnie wizerunek bielika widnieje w godle Polski. Wbrew obiegowym opiniom nie są one jednak orłami. Gatunkowo zaliczono je do rodziny jastrzębiowatych i odrębnej podrodziny - tzw. orłamów, o charakterystycznych nieopierzonych skokach.

Transmisję z gniazda mazurskich bielików można oglądać na stronie Nadleśnictwa Dobrocin: http://dobrocin.olsztyn.lasy.gov.pl/bielikionline (PAP)

mbo/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)