Notowania

wiadomości
20.05.2013 19:01

Warmińsko-Mazurskie: Internauci nadali imiona rodzinie bielików

Świt i Zorza - takie imiona wybrali w głosowaniu internauci dla piskląt mazurskich bielików spod Dobrocina, których narodziny można było podglądać dzięki transmisji w internecie. Maluchy skończyły właśnie trzeci tydzień życia.

Podziel się
Dodaj komentarz

Świt i Zorza - takie imiona wybrali w głosowaniu internauci dla piskląt mazurskich bielików spod Dobrocina, których narodziny można było podglądać dzięki transmisji w internecie. Maluchy skończyły właśnie trzeci tydzień życia.

Konkurs "dla rodziców chrzestnych" piskląt ogłosiły Lasy Państwowe, które wspólnie z Komitetem Ochrony Orłów są autorami projektu edukacyjnego "Bieliki online". Profil tego projektu na portalu społecznościowym, na którym odbywało się głosowanie, "polubiło" dotychczas ponad 22 tys. użytkowników.

Internauci uznali, że najlepszymi imionami dla maluchów będą Świt i Zorza. Taka propozycja zwyciężyła z nazwami tworzonymi od miejsca narodzenia piskląt - Dobrą i Cinkiem oraz Warmią i Mazurem. Wcześniej w głosowaniu nadano także imiona rodzicom - dorosłe bieliki nazwano Brzask i Jutrzenka.

Nadleśniczy z Dobrocina Szymon Nowak powiedział PAP, że cieszy go tak duże zainteresowanie mazurskimi bielikami. "W nadleśnictwie odbieramy wciąż telefony z gratulacjami z powodu narodzin maluchów. Dostajemy też podziękowania za transmisję z gniazda. Pozwala ona obcować z dziką przyrodą ludziom, którzy z okien własnego mieszkania widzą tylko ulicę albo parking" - powiedział.

Pisklęta mazurskich bielików skończyły już trzeci tydzień życia. Początkowo były pokryte białym puchem, teraz zmieniły go na mocniejszy, szary. W najbliższych tygodniach zaczną im rosnąć pióra.

Po ok. 70 dniach życia rozpoczną treningi skrzydeł, a w lipcu powinny wystartować do pierwszego lotu. Pozostaną w rewirze i będą towarzyszyć dorosłym w wyprawach nad jeziora, gdzie nauczą się polować na ryby. Z rodzicami rozstaną się w październiku lub listopadzie.

Gniazdo rodziny bielików znajduje się w lasach mazurskiego Nadleśnictwa Dobrocin, na wierzchołku 37-metrowej sosny. Internauci mogą obserwować je dzięki kamerze zamontowanej na sąsiednim drzewie. Transmisja prowadzona jest na stronie Nadleśnictwa Dobrocin: http://dobrocin.olsztyn.lasy.gov.pl/bielikionline

Bieliki są największymi polskimi ptakami drapieżnymi. Rozpiętość ich skrzydeł dochodzi do 240 cm, a długość ciała do 95 cm. Podlegają ścisłej ochronie gatunkowej. Liczebność tych ptaków w kraju szacowana jest na 1000-1200 par, z czego ponad 200 gniazduje na Warmii i Mazurach. (PAP)

mbo/ mrt/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz