Notowania

wiadomości
17.10.2013 17:36

Warmińsko-Mazurskie: Leśnicy ze Strzałowa odtwarzają cenny typ lasu

Leśnicy z Puszczy Piskiej rozpoczęli eksperymentalne odtwarzanie dąbrowy świetlistej, cennego przyrodniczo i wymierającego typu lasu. Po raz pierwszy w kraju do takich działań wykorzystano stado koników polskich - poinformowało mazurskie Nadleśnictwo Strzałowo.

Podziel się
Dodaj komentarz

Leśnicy z Puszczy Piskiej rozpoczęli eksperymentalne odtwarzanie dąbrowy świetlistej, cennego przyrodniczo i wymierającego typu lasu. Po raz pierwszy w kraju do takich działań wykorzystano stado koników polskich - poinformowało mazurskie Nadleśnictwo Strzałowo.

Jak poinformował PAP Andrzej Ryś z Nadleśnictwa Strzałowo, podjęta na tym terenie próba odtworzenia dąbrowy świetlistej polega na wypasaniu stada dziesięciu koników polskich w wytypowanym fragmencie lasu. Jak przypomniał, taki typ drzewostanu był zawsze związany z działalnością ludzi. Do jego powstawania przyczyniał się - praktykowany jeszcze przed II wojną - zwyczaj wypasania w lesie bydła, które wyjadało składniki runa.

Dąbrowa świetlista wyróżnia się skąpą warstwą krzewów i bogatym gatunkowo, bujnym runem leśnym. Obecnie ten typ lasu dębowego jest uważany w Polsce za wymierający. Przyczyniło się do tego zarastanie siedlisk gatunkami drzew i krzewów, które mocno zacieniają runo oraz sadzenie drzew iglastych powodujących zakwaszanie podłoża.

Na miejsce swojego eksperymentu leśnicy ze Strzałowa wybrali hektar lasu sosnowo-dębowego, w którym występowały rośliny charakterystyczne dla dąbrowy świetlistej - traganek szerokolistny, dzwonek brzoskwiniolistny, przytulia północna, czyścica storzyszek, czy mieczyk dachówkowaty. Wypożyczone z gospodarstwa agroturystycznego koniki pasły się tam przez 10 dni. Wyjadły niemal całe runo leśne, żołędzie i rosnącą na skraju lasu trzcinę.

"To pierwsza w kraju próba restytucji dąbrowy świetlistej przy użyciu koników polskich. Na wiosnę ocenimy skuteczność tych zabiegów" - powiedział Andrzej Ryś. Jak dodał, nadleśnictwo przeznaczyło już kolejne 6 ha na odtworzenie tego typu lasu. Poza wypasaniem zwierząt zaplanowano tam w przyszłym roku sadzenie dębów i cięcia pielęgnacyjne.

Dąbrowa świetlista jest uważana za najbogatszy florystycznie polski typ lasu. Nieliczne zachowane siedliska są uznawane za niezwykle cenne przyrodniczo i chronione w ramach obszarów Natura 2000.

Próba odtworzenia dąbrowy świetlistej na Mazurach jest kolejnym nowatorskim działaniem, prowadzonym przez leśników ze Strzałowa. W latach 2000-2002 jako pierwsi w Polsce dokonali oni udanej próby przeszczepienia 150 plech granicznika płucnika, wymierającego gatunku porostu. (PAP)

mbo/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz