Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warmińsko-Mazurskie: Mały ryś znajdzie nową rodzinę w Puszczy Piskiej

0
Podziel się:

Porzucony przez matkę i odratowany przez podlaskich leśników młody ryś
zamieszka w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie na Mazurach. Czeka tu na niego partnerka, z którą
w przyszłości ma zadbać o zachowanie tego gatunku w Puszczy Piskiej.

Porzucony przez matkę i odratowany przez podlaskich leśników młody ryś zamieszka w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie na Mazurach. Czeka tu na niego partnerka, z którą w przyszłości ma zadbać o zachowanie tego gatunku w Puszczy Piskiej.

Trzymiesięczny ryś euroazjatycki o imieniu Rysiek przyjedzie w najbliższych dniach z ośrodka rehabilitacji zwierząt przy Nadleśnictwie Krynki w Puszczy Knyszyńskiej do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, położonego w Puszczy Piskiej.

Przenosiny zwierzęcia mają służyć ratowaniu nielicznej populacji rysi na Mazurach. Ryś z Podlasia będzie dorastał ze swoją rówieśniczką Knieją, urodzoną w Kadzidłowie. Za dwa lata para powinna doczekać się potomstwa.

Mały ryś trafił pod opiekę podlaskich leśników w lipcu, w dramatycznych okolicznościach. Uczepiony konara płynął rzeką Słoją. Przed utonięciem uratowali go idący brzegiem turyści. Nie udało się odnaleźć jego matki, prawdopodobnie została przepłoszona przez wilki. Maluch trafił do leśników z Krynek, którzy przez dwa miesiące karmili go i pielęgnowali.

Nadleśniczy z Krynek Waldemar Sieradzki powiedział PAP, że ryś Rysiek stał się ulubieńcem leśników i turystów, więc smutno z nim się rozstać. "Wiemy jednak, że tak będzie dla niego lepiej. W Kadzidłowie będzie mógł żyć w warunkach zbliżonych do naturalnego środowiska" - podkreślił nadleśniczy.

Zgodę na przenosiny wydał Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. W Puszczy Knyszyńskiej, skąd pochodzi młody ryś, populację tego gatunku szacuje się na 30 sztuk. W mazurskich lasach jest ich zaledwie osiem.

Na Mazurach prowadzony jest program reintrodukcji rysia za pomocą metody "Born to be free". Urodzone w niewoli, dorosłe osobniki umieszczane są w wolierach w głębi lasu. Kiedy narodzi się potomstwo, młode będą mogły wydostać się przez niewielkie przejścia poza ogrodzenie i wracać do wnętrza, aż do całkowitego usamodzielnienia się w naturalnym środowisku.

W Kadzidłowie są obecnie dwa dorosłe osobniki - Sharp i Sonia, sprowadzone z Białorusi. Jak poinformował właściciel Parku Dzikich Zwierząt dr Andrzej Krzywiński, para doczekała się w tym roku potomstwa. Silniejsza z młodych samic jest już przyuczana do samodzielnego życia w lesie. Druga z nich, o imieniu Knieja, pozostała w wolierze. Kiedy podrośnie ma zostać partnerką rysia z Podlasia.

Młody ryś zostanie najpierw umieszczony w sąsiedztwie woliery z Sharpem, żeby mógł obserwować dorosłego osobnika i "nabrać poczucia gatunku". "Liczymy, że nasze rysie go zaakceptują" - powiedział Krzywiński.

Populacja rysia euroazjatyckiego w Polsce szacowana jest na 200 sztuk. Zwierzęta te podlegają ścisłej ochronie gatunkowej i jako zagrożone wyginięciem zostały wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.(PAP)

mbo/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)