Notowania

wiadomości
09.02.2012 10:07

Warmińsko-mazurskie: Ornitolodzy zbudują rybitwom trzy sztuczne wyspy

Ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zbudują w woj. warmińsko-mazurskim trzy sztuczne wyspy, mają nadzieję, że rybitwy rzeczne uwiją na nich swoje gniazda i złożą jaja. Przedsięwzięcie jest pionierskie nie tylko w kraju, ale i w Europie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zbudują w woj. warmińsko-mazurskim trzy sztuczne wyspy, mają nadzieję, że rybitwy rzeczne uwiją na nich swoje gniazda i złożą jaja. Przedsięwzięcie jest pionierskie nie tylko w kraju, ale i w Europie. *

Sztuczne wyspy dla rybitw rzecznych ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zbudują na stawie w Pieckach pod Mrągowem, w rezerwacie w Kwiecewie w gminie Świątki oraz na polderze w Sątopach-Samulewie w gminie Bisztynek. Ornitolodzy uzyskali już większość zgód i wymaganych do budów pozwoleń. Prace będą finansowane z pieniędzy unijnych i funduszu ochrony środowiska - ich łączny koszt szacowany jest na kilkaset tysięcy złotych. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce i Europie.

"Mamy tremę, gdyż nasze przedsięwzięcia jest pionierskie, ale jednocześnie mamy nadzieję, że w 2013 roku będziemy świętować sukces i cieszyć się, że wiele rybitw zamieszkało na usypanych dla nich wyspach" - powiedział PAP Sebastian Menderski z olsztyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Ornitolodzy chcą wybudować rybitwom rzecznym sztuczne wyspy, ponieważ w ostatnich latach w woj. warmińsko-mazurskim znacznie pogorszyły się warunki życia tych ptaków. Menderski powiedział PAP, że rybitwy rzeczne gniazdują na wyspach piaszczystych, na ich brzegach, tam gdzie nie ma wysokiej roślinności. Przez lata takie idealne warunki te ptaki znajdowały na wyspach na mazurskich jeziorach.

"Wiosną okoliczni gospodarze umieszczali na wyspach jałówki i zabierali je dopiero jesienią. Bydło zjadało trawę i tworzyły się idealne warunki dla rybitw. Niestety, teraz zwyczaj zawożenia młodych krów na wyspy zanikł, mazurskie wyspy porosły lasy" - powiedział Menderski. Zaznaczył, że tylko na jednej wyspie na jeziorze Ryńskim wciąż panują dobre warunki do gniazdowania rybitw rzecznych.

Sztuczne wyspy, które zostaną zbudowane dla rybitw, będą piaszczyste. By się nie osuwały, ich brzegi będą otoczone faszyną. Największa z nich, o powierzchni 3 tys. metrów kwadratowych, zostanie usypana na stawie hodowlanym w Pieckach. "W tym stawie jest naturalne wypłycenie, tam będziemy usypywać wyspę" - powiedział Menderski. W Sątopach-Samulewie wyspa będzie miała 1,5 tys. m kw., a w Kwiecewie - 500 m kw. "W tych dwóch miejscowościach na czas budowy wysp ze sztucznych zbiorników spuścimy wodę. Będzie to jesienią" - zapowiedział w rozmowie z PAP Menderski.

Na wykonanie prac przy usypywaniu wysp zostanie ogłoszony przetarg. Gdy wyspy będą gotowe, przyrodnicy będą wykaszać roślinność na tych wyspach, tak by panowały na nich idealne warunki dla rybitw rzecznych.

Projekt olsztyńskich ornitologów jest pionierski, ponieważ w Polsce i Europie zwykło się tworzyć dla rybitw wyspy pływające - tratwy czy pływające pomosty, ostatnio nawet przystosowano do tego celu starą barkę. Sztuczne wyspy dla tych ptaków usypywano dotąd w USA - tam pomysł ten się sprawdził. "Nam zależy na trwałym polepszeniu warunków bytowania rybitw, pływające wyspy są jednak czasowe" - tłumaczył Menderski.

Ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków od trzech lat prowadzą monitoring bytowania rybitw rzecznych w warmińsko-mazurskim. Z ich obserwacji wynika, że ptaki te żyją w siedmiu koloniach, w sumie ich liczebność wynosi 420-450 par.

Rybitwy rzeczne w Polsce są objęte ścisłą ochroną gatunkową. (PAP)

jwo/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz