Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warmińsko-mazurskie: Powstają inkubatory przedsiębiorczości społecznej

0
Podziel się:

Inkubatory przedsiębiorczości społecznej, czyli miejsca gdzie osoby
długotrwale bezrobotne po założeniu spółdzielni socjalnej mogą prowadzić działalność gospodarczą,
powstają w pow. bartoszyckim, ostródzkim, lidzbarskim i braniewskim (Warmińsko-mazurskie).

Inkubatory przedsiębiorczości społecznej, czyli miejsca gdzie osoby długotrwale bezrobotne po założeniu spółdzielni socjalnej mogą prowadzić działalność gospodarczą, powstają w pow. bartoszyckim, ostródzkim, lidzbarskim i braniewskim (Warmińsko-mazurskie).

Powstanie inkubatorów organizuje Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych z unijnych funduszy. W czwartek taką placówkę otwarto w Bartoszycach. Jak powiedział szef bartoszyckiego inkubatora Artur Ziemacki, na otwarciu pojawiło się 40 osób chcących założyć spółdzielnie socjalne, czyli przedsiębiorstwa aktywizujące ludzi, którzy nie mogą z różnych względów podjąć pracy na zasadach konkurencyjności.

Założeniem spółdzielni w Bartoszycach zainteresowani są tynkarze, piekarze, stolarze. Makijażystka, krawcowa i kucharka chcą założyć spółdzielnie zajmującą się organizacją wesel. Są osoby, które chcą założyć pierogarnię czy produkować garmażerkę.

"Dla tych osób, które założą przedsiębiorstwo społeczne, powstał inkubator. Przez rok bezpłatnie będą mogły one korzystać z pomieszczeń biurowych i magazynowych, będą miały dostęp do internetu, zapewnioną obsługę prawną i księgową oraz możliwość korzystania ze specjalistycznych szkoleń" - powiedział Ziemacki.

Jak dodał, w dzisiejszych trudnych warunkach ekonomicznych spółdzielnie socjalne są dobrą propozycją dla osób zepchniętych na margines społeczny, czyli długotrwale bezrobotnych, niepełnosprawnych, opuszczających zakłady karne czy kończących terapię po uzależnieniach.

Przedsiębiorstwa społeczne mogą liczyć na wsparcie finansowe z budżetów państwa i samorządów. Spółdzielnie mogą otrzymywać bowiem dotacje, pożyczki, poręczenia, mogą także korzystać z bezpłatnych usług lub doradztwa finansowego, księgowego, prawnego i marketingowego.

Na Warmii i Mazurach od wielu lat utrzymuje się najwyższe bezrobocie w kraju i obecnie wynosi 22,5 proc. Według GUS na 1,4 mln mieszkańców regionu, bezrobotnych zarejestrowanych w lutym br. było 122,4 tys. Na jedną ofertę pracy przypada 111 bezrobotnych. W powiecie bartoszyckim i braniewskim stopa bezrobocia wynosi 28 proc., lidzbarskim 25 proc. a ostródzkim 22 proc.(PAP)

ali/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)