Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warmińsko-mazurskie: Powstała kulturalna encyklopedia regionu

0
Podziel się:

Blisko 5 tys. haseł dotyczących osób, wydarzeń, dzieł, organizacji i
instytucji znalazło się w internetowym Leksykonie Kultury Warmii i Mazur. O zakończeniu prac nad
tym projektem poinformowało w środę Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Blisko 5 tys. haseł dotyczących osób, wydarzeń, dzieł, organizacji i instytucji znalazło się w internetowym Leksykonie Kultury Warmii i Mazur. O zakończeniu prac nad tym projektem poinformowało w środę Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Zdaniem autorów leksykonu, powstała największa w Polsce baza danych o regionalnych twórcach, wydarzeniach i zjawiskach kulturalnych. Multimedialna encyklopedia zawiera hasła dotyczące kultury po 1945 r. i związane z woj. warmińsko-mazurskim.

Zamieszczone w internecie hasła przez ponad rok opracowywało - na podstawie dostępnych publikacji i archiwów - sześciu bibliografów. Projekt zrealizowano dzięki dotacji w wysokości 100 tys. zł, pozyskanej z Unii Europejskiej.

Leksykon jest dostępny w sieci, a od Nowego Roku internauci będą mogli go uzupełniać na zasadach podobnych do Wikipedii. Może być również wzbogacany o zdjęcia i pliki filmowe.

"Chcemy, żeby leksykon stał się własności publiczną, żeby współtworzyli go sami twórcy i wszystkie osoby zainteresowane kulturą" - powiedział PAP zastępca dyrektora Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych Marcin Kapłon.

Jak dodał, największą zaletą leksykonu jest jego "nieograniczony zasób". Dlatego poza "ikonami kultury", osobami powszechnie znanymi, znaleźli się w nim także amatorzy, twórcy lokalni lub zapomniani. Dzięki temu powstała "mozaika", obrazująca kulturalny koloryt regionu.

Z leksykonu można korzystać wchodząc m.in. na stronę internetową Centrum. Jest on częścią realizowanego w Olsztynie projektu "Parkowa 2.0", który polega na tworzeniu witryn internetowych o tematyce kulturalnej.

W ramach projektu powstało też archiwum Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" i strony umożliwiające rezerwacje biletów i śledzenie bieżących wydarzeń kulturalnych w regionie. Osobna witryna - Laboratorium Animacji Kultury - ma pomóc młodym twórcom w pozyskiwaniu środków finansowych.(PAP)

mbo/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)