Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Warmińsko-Mazurskie: Przewodniczący komisji skazany za fałszowanie wyborów w Sorkwitach
Na karę 3 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata skazał w piątek Sąd Okręgowy w Olsztynie przewodniczącego komisji wyborczej w Rybnie, oskarżonego o fałszowanie wyników wyborów wójta Sorkwit.

Proces karny dotyczył fałszowania wyników wyborów samorządowych w 2006 r. przez nieprawidłowe, celowe liczenie głosów na korzyść ubiegającego się o reelekcję dotychczasowego wójta Piotra Wołkowicza.


Fałszerstwo odkrył kontrkandydat Czesław Chotkiewicz, który po pierwszym liczeniu głosów okazał się zwycięzcą, a po kolejnym podliczeniu - przegranym w wyborach.

Jerzy K., na co dzień dyrektor szkoły, był podczas wyborów samorządowych w 2006 roku przewodniczącym komisji wyborczej w Rybnie.

W procesie, który toczył się w pierwszej instancji przed sądem rejonowym w Mrągowie, został skazany na karę 6 miesięcy w zawieszeniu na dwa lata i grzywnę w wysokości 500 złotych.

Sąd okręgowy w Olsztynie, który rozpatrywał w piątek apelację, oprócz niższego wymiary kary w zawieszeniu zmniejszył także grzywnę do 300 złotych.

"Oskarżyciel posiłkowy (przegrany kandydat - Chotkiewicz- PAP) może czuć się w pełni pokrzywdzonym. Nikt i nic już nie zmieni wyników wyborów przynajmniej w tej kadencji" - powiedziała sędzia Danuta Hryniewicz.

Wobec drugiego z oskarżonych, informatyka, który wprowadzał fałszywe dane do systemu komputerowego, sąd okręgowy uchylił wyrok i nakazał sądowi rejonowemu w Mrągowie ponowne rozpatrzenie sprawy. Informatyk został wcześniej przez mrągowski sąd skazany na karę 1 roku i 3 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz grzywnę w wysokości 1 tys. złotych.

Po ogłoszeniu wyroku Chotkiewicz powiedział dziennikarzom, że nie chodzi o wysokość kary, ale o to, że osoby fałszujące wybory nie pozostały bezkarne.

To nie jedyne osoby, które odpowiadały przed sądem za fałszowanie wyborów wójta w Sorkwitach.

Rok temu uprawomocnił się wyrok jednego roku i trzech miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata wobec sekretarz gminy Marzeny M., która była pełnomocnikiem wójta do spraw wyborów. Pozostałym osobom - członkom komisji wyborczych warunkowo umorzono postępowanie.

W sprawie sfałszowania wyborów w gminie Sorkwity odbyły się też procesy w trybie wyborczym. Wówczas sąd nakazał ponowne wybory, ale tylko w obwodzie w Rybnie. Powtórne wybory wygrał przewagą czterech głosów Wołkowicz. (PAP)

ali/ itm/

wybory, złoty, komisja, przewodniczący, warmińsko-mazurskie, skazany, fałszowanie
PAP
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.