Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warmińsko-Mazurskie: Rodzinna leśniczówka Ernsta Wiecherta w sieci

0
Podziel się:

Wirtualną wycieczkę pona Mazurach, w której ponad sto lat temu urodził się
niemiecki pisarz Ernst Wiechert, przygotowały dla turystów Lasy Państwowe - poinformowało w
poniedziałek Nadleśnictwo Strzałowo.

Wirtualną wycieczkę pona Mazurach, w której ponad sto lat temu urodził się niemiecki pisarz Ernst Wiechert, przygotowały dla turystów Lasy Państwowe - poinformowało w poniedziałek Nadleśnictwo Strzałowo.

Internetowa prezentacja ma zachęcić turystów do bliższego poznania Leśniczówki Piersławek k. Piecek, w której istnieje Izba Pamięci poświęcona znakomitemu niemieckiemu pisarzowi Ernstowi Wiechertowi. Co roku przyjeżdża tutaj kilkanaście tys. zwiedzających.

"Dotychczas większość turystów stanowiły zorganizowane wycieczki, głównie starszych osób z Niemiec. Od kilku lat pojawia się jednak coraz więcej polskiej młodzieży i chcemy, żeby było jej jeszcze więcej" - powiedziała PAP zastępczyni nadleśniczego ze Strzałowa Małgorzata Błyskun.

Na stronie internetowej nadleśnictwa można obejrzeć ekspozycję muzealną, wnętrze i otoczenie XIX-wiecznej leśniczówki, która była kiedyś służbowym mieszkaniem ojca pisarza, ówczesnego leśniczego Martina Wiecherta. W 1887 r. w tym budynku urodził się Ernst Wiechert. Zakładka odnosząca się do tej strony znajduje się pod internetowym adresem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych: www.olsztyn.lasy.gov.pl - aktualności.

Miejsce, w którym spędził dzieciństwo wpłynęło na późniejszą twórczość "piewcy Mazur". Ernst Wiechert, jeden z najpopularniejszych przed wojną niemieckich literatów, napisał 13 powieści, kilkadziesiąt opowiadań i nowel, sztuki teatralne i 3 tomy wspomnień. Najbardziej znana jego powieść to "Dzieci Jerominów", opis życia mazurskiej wsi Sowiróg nad Jeziorem Nidzkim.

Był Niemcem, ale doszukał się korzeni romańskich i słowiańskich. Jego twórczość była głęboko humanistyczna, pełna miłości, gdyż wychowano go w duchu religijnym. Opisywał z sympatią Żydów, co nie przysporzyło mu popularności. Podczas II wojny światowej znalazł się w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie. Do 1948 roku mieszkał w Niemczech, potem przeniósł się do Szwajcarii, gdzie po dwóch latach zmarł.

Na budynku leśniczówki znajduje się tablica pamiątkowa w języku niemieckim oraz polskim, umieszczona z okazji 100 urodzin Wiecherta (1887-1950).(PAP)

mbo/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)