Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Warmińsko-Mazurskie: Rozpoczęto szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

0
Podziel się:

W woj. warmińsko-mazurskim rozpoczęło się w poniedziałek jesienne
szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie. Przez pięć dni nad lasami regionu zostanie zrzuconych
ponad pół miliona szczepionek - poinformował Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Olsztynie.

bECiyAFx

W woj. warmińsko-mazurskim rozpoczęło się w poniedziałek jesienne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie. Przez pięć dni nad lasami regionu zostanie zrzuconych ponad pół miliona szczepionek - poinformował Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Olsztynie.

Jak poinformował PAP rzecznik tej instytucji Adam Wojtaszek, pierwsze zrzuty szczepionek prowadzone są z sześciu samolotów nad kompleksami leśnymi w południowej części Warmii i Mazur. Najwięcej zostanie zrzuconych pod koniec tygodnia na północy województwa, wzdłuż granicy z obwodem kaliningradzkim.

W przypadku niekorzystnych warunków meteorologicznych szczepienia mogą być prowadzone dłużej. W sumie do lasów w całym regionie ma trafić 570 tys. sztuk szczepionek przeciwko wściekliźnie, umieszczonych w kostkach przynęty.

bECiyAFz

Ponieważ akcja szczepienia lisów zbiegła się ze szczytem sezonu grzybobrań, służby weterynaryjne apelują do grzybiarzy o rozwagę. "Zależy nam, żeby ludzie kierowani ciekawością nie dotykali znalezionych w lesie szczepionek. Lis nie podejmie szczepionki, na której wyczuje ślad człowieka" - wyjaśnił Wojtaszek.

Przez trzy tygodnie od rozpoczęcia szczepień nie można też płoszyć zwierzyny leśnej ani wyprowadzać do lasu psów i kotów.

Szczepionki mają kształt niewielkich stożków o brunatno-szarym kolorze i silnym zapachu zepsutej ryby, który wabi lisy. Przynęta jest nieszkodliwa dla ludzi, jednak w przypadku kontaktu z płynną zawartością kapsułki należy natychmiast umyć ręce i zgłosić się do lekarza. Szczepionki powodują nabywanie odporności na wściekliznę wyłącznie przez lisy i są bezużyteczne dla zwierząt domowych.

W ocenie służb weterynaryjnych, prowadzone od 2001 roku wiosenne i jesienne szczepienia praktycznie wyeliminowały wściekliznę w woj. warmińsko-mazurskim. Od lutego 2012 roku nie było przypadku wystąpienia tej choroby u ssaków naziemnych. Jeszcze pod koniec lat 90. odnotowywano w regionie po kilkaset zachorowań zwierząt rocznie. (PAP)

bECiyAFF

mbo/ mki/ as/

bECiyAGa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)