Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warmińsko-Mazurskie: Trzydniowy festiwal kresowiaków z Wileńszczyzny

0
Podziel się:

"Kaziuki - Wilniuki" - najstarszy w Polsce festiwal kultury,
tradycji i gwary wileńskiej rozpoczyna się w piątek w Kętrzynie. Przez trzy dni w kilku miastach
Warmii i Mazur odbywać się będą koncerty, wystawy i kiermasze twórców z Wileńszczyzny.

"Kaziuki - Wilniuki" - najstarszy w Polsce festiwal kultury, tradycji i gwary wileńskiej rozpoczyna się w piątek w Kętrzynie. Przez trzy dni w kilku miastach Warmii i Mazur odbywać się będą koncerty, wystawy i kiermasze twórców z Wileńszczyzny.

Tegoroczny 28. festiwal rozpocznie się w piątek wieczorem koncertem w Kętrzynie. W sobotę kaziukowe imprezy odbędą się w Olsztynie i Ornecie, a w niedzielę - w Bartoszycach i Lidzbarku Warmińskim.

Podczas festiwalu wystąpi Kapela Wileńska z Wilna, Polski Zespół Tańca Ludowego Zgoda z miasteczka Rudamina na Litwie oraz lidzbarski Zespół Tańca Ludowego Perła Warmii, kultywujący folklor Wileńszczyzny. Koncerty poprowadzą wileńscy gawędziarze - Dominik Kuziniewicz "Wincuk" i Anna Adamowicz "Ciotka Franukowa".

Imprezom towarzyszą kiermasze rękodzieła ludowego wykonanego przez twórców w Wileńszczyzny. Na straganach pojawią się wyroby związane z tradycją Świąt Wielkanocnych, słynne palmy wileńskie, kaziukowe serca z piernika, chleb litewski i obwarzanki smorgońskie.

W niedzielę na zamku w Lidzbarku Warmińskim zostanie pokazana wystawa fotograficzna "Wileńsko-Mazurskimi śladami Jana Bułhaka". Urodzony pod Nowogródkiem nestor polskiej fotografii mieszkał po wojnie w Giżycku, gdzie zmarł w 1950 r.

Festiwal "Kaziuki - Wilniuki" - jak wspomina Jolanta Adamczyk z Lidzbarskiego Domu Kultury - na początku miał być świętem osób urodzonych na Wileńszczyźnie, które po wojnie wysiedlono na Warmię i Mazury. Jednak przez lata związały się z nim kolejne pokolenia dawnych repatriantów.

Według Adamczyk obecnie większość uczestników to młodzież, która kultywuje rodzinne tradycje. "Poprzez przenikanie kultur tworzymy nową tożsamość naszego regionu. Młodzi ludzie chcą mieć wiedzę na temat swojego pochodzenia. Poznając tradycje stają się mocniejsi kulturalnie i duchowo" - powiedziała organizatorka imprezy.

Tradycja Kaziuków jest związana z kościelnymi uroczystościami św. Kazimierza, patrona Litwy, obchodzonymi 4 marca. Towarzyszyły im odpusty i jarmarki w Wilnie, podczas których sprzedawano obwarzanki, pierniki i palmy.(PAP)

mbo/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)