Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warmińsko-Mazurskie: Turniej konnych łuczników pod Grunwaldem

0
Podziel się:

Kilkudziesięciu rekonstruktorów historii zmierzy się w międzynarodowych
zawodach łucznictwa konnego i tradycyjnego, które rozpoczną się w środę na Polach Grunwaldu.
Turniejowi towarzyszą warsztaty rzemieślnicze, wystawy i pokazy dla turystów.

Kilkudziesięciu rekonstruktorów historii zmierzy się w międzynarodowych zawodach łucznictwa konnego i tradycyjnego, które rozpoczną się w środę na Polach Grunwaldu. Turniejowi towarzyszą warsztaty rzemieślnicze, wystawy i pokazy dla turystów.

Jak powiedział PAP dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej, łucznicze widowisko ma przypomnieć rolę tej broni w zwycięstwie z 1410 r. nad Krzyżakami. Wbrew obiegowym opiniom to właśnie broń strzelecka była wówczas najskuteczniejszym i najczęściej używanym narzędziem walki.

Każdy poczet rycerski składał się z ciężkozbrojnego kopijnika i dwóch towarzyszących mu konnych giermków, uzbrojonych zwykle w miecze oraz łuki lub kusze. Chorągwie starały się szarżować na przeciwnika dopiero wtedy, gdy odniósł on straty w wyniku ostrzału. Sprawny łucznik potrafił wypuścić nawet 12 strzał na minutę.

Zorganizowane przez grunwaldzkie muzeum Międzynarodowe Zawody Historycznego Łucznictwa Konnego i Tradycyjnego potrwają do soboty. W turnieju weźmie udział ponad 30 zawodników, w tym rekonstruktorzy z Turcji, Hiszpanii i Szwecji.

W programie łuczniczej majówki przewidziano codzienne pokazy walki i jazdy konnej. Odbędą się również warsztaty rzemieślnicze, które poprowadzi Lukas Novotny z USA, uważany za najlepszego producenta historycznych łuków na świecie.

W środę po południu w siedzibie muzeum w Stębarku zostanie otwarta wystawa "Historia łuku", prezentująca łucznicze akcesoria od epoki kamienia. Wśród eksponatów jest - pochodzący z początku XI wieku - drzewiec strzały z Ostrowa Lednickiego, najstarsze tego typu znalezisko archeologiczne Polsce.

Główny turniej bojowy o pierścień chana Dżelal ed-Dina, dowódcy tatarskich oddziałów posiłkowych spod Grunwaldu, zostanie rozegrany w czwartek. Konkurencja nawiązuje do taktyki stosowanej wtedy przez Tatarów. Zawodnik musi ostrzeliwać tarcze w pełnym galopie, wykonując przy tym manewr najazdu, jazdy równoległej i odwrotu.

Z piątku na sobotę przewidziano nocne strzelanie płonącymi strzałami, które rozpocznie wielogodzinny dziesięciobój łuczniczy. W tym turnieju piesi zawodnicy będą rywalizować o kielich podkanclerzego koronnego Mikołaja Trąby.

W czasie łuczniczej majówki turyści będą mogli oglądać rozbudowaną niedawno dioramę bitwy grunwaldzkiej. Makieta o powierzchni sześciu metrów kw. z 1300 figurkami rycerzy, przedstawia kluczowe sceny walki z 1410 roku.(PAP)

mbo/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)