Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: 15 zgromadzeń publicznych zgłoszonych na 11 listopada

0
Podziel się:

15 zgromadzeń publicznych zostało zgłoszonych na 11 listopada, Święto
Niepodległości, do piątku w stołecznym ratuszu. Oprócz tego w Warszawie odbędą się państwowe
obchody rocznicy odzyskania niepodległości, parada historyczna i kolejna edycja Biegu
Niepodległości.

15 zgromadzeń publicznych zostało zgłoszonych na 11 listopada, Święto Niepodległości, do piątku w stołecznym ratuszu. Oprócz tego w Warszawie odbędą się państwowe obchody rocznicy odzyskania niepodległości, parada historyczna i kolejna edycja Biegu Niepodległości.

W południe 11 listopada odbędzie się uroczysta zmiana wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po niej, ok. godz. 13.30, z Placu Piłsudskiego wyruszy defilada historyczna z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Ich członkowie przemaszerują w mundurach i z uzbrojeniem z lat 1920-45. Towarzyszyć im będą historyczne samochody wojskowe i 50 koni. Pochód ma potrwać ok. godziny, zakończy się w Muzeum Wojska Polskiego. Na wieczór przewidziano pokaz sztucznych ogni. Organizatorami parady i pokazu są stołeczny ratusz, Muzeum Wojska Polskiego, MON i TVP.

Urząd m. st. Warszawy zaprasza też na XXII edycję Biegu Niepodległości - jego trasa będzie wiodła ul. Stawki, al. Jana Pawła II, al. Niepodległości do ul. Rakowieckiej; start w południe.

Na godz. 15 środowiska narodowe planują na pl. Zamkowym rozpoczęcie "Marszu Niepodległości"; informują o tym na stronie marszniepodleglosci.pl. W komitecie poparcia marszu znaleźli się m.in. senator Ryszard Bender (PiS), były europoseł Maciej Giertych (LPR), kandydat na prezydenta Warszawy Janusz Korwin-Mikke, poseł Stanisław Pięta (PiS), dziennikarz Jan Pospieszalski, były poseł Artur Zawisza i prof. Jan Żaryn z IPN i UKSW.

Na stronach ratusza jest informacja o dwóch zgromadzeniach na Pl. Zamkowym o godz. 14 i 14.30. Organizatorem pierwszego jest Obóz Narodowo-Radykalny Mazowsze, a drugiego osoba prywatna. Z pl. Zamkowego uczestnicy zgromadzeń mają przejść na pl. Na Rozdrożu pod pomnik Romana Dmowskiego. Jedna trasa będzie wiodła ulicami Senatorską, Marszałkowską i Piękną i dalej Al. Ujazdowskimi; druga - Traktem Królewskim.

Przeciwko "Marszowi Niepodległości" protestują środowiska lewicowe skupione w Porozumieniu 11 listopada. Organizują kontrmanifestację pod hasłem "Faszyzm nie przejdzie!". Na ulotkach i na stronie www.11listopada.org nawołują, by "wspólnie zablokować faszystów biorących udział w +Marszu Niepodległości+". Demonstracja będzie jednym z wydarzeń w ramach "Tygodnia Antyfaszyzmu".

Organizatorzy nie podają szczegółów protestu, tłumaczą, że ich plany nie są jeszcze do końca sprecyzowane. Miejsce blokady mają opublikować rano, 11 listopada na swojej stronie. Organizatorzy zapewniają, że ich protest będzie pokojowy - uczestnicy mają po prostu stać na ulicy i w ten sposób zablokować "Marsz Niepodległości".

Spośród 15 zgłoszonych w ratuszu zgromadzeń, organizatorami ośmiu są osoby prywatne.

Jak dowiedziała się PAP w ratuszu, wśród zgłoszeń jest m.in. protest "przeciwko marszowi grup narodowych i faszystowskich" na skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej oraz demonstracja "na rzecz miłości, pokoju i tolerancji" naprzeciwko kościoła św. Anny. Na godz. 12 na pl. Na Rozdrożu przed pomnikiem Dmowskiego planowana jest manifestacja pod hasłem "Kobieta a niepodległość". Jej uczestnicy chcą uczcić pamięć kobiet, które przyczyniły się do odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Rafał Lesiecki (PAP)

ral/ itm/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)