Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Warszawa: 200 pijanych rowerzystów i drobnych złodziejaszków na wolności

0
Podziel się

Sądy rejonowe podległe Sądowi Okręgowemu w Warszawie zwolniły już z więzień
wszystkich pijanych rowerzystów i drobnych złodziejaszków; było ich ponad 200 - podała we wtorek
rzeczniczka sądu.

bEpEuEOJ

Sądy rejonowe podległe Sądowi Okręgowemu w Warszawie zwolniły już z więzień wszystkich pijanych rowerzystów i drobnych złodziejaszków; było ich ponad 200 - podała we wtorek rzeczniczka sądu.

9 listopada w życie weszła nowelizacja prawa karnego, która uznała za wykroczenia - a nie za przestępstwa, jak było dotychczas - takie czyny, jak prowadzenie w stanie nietrzeźwości pojazdu innego niż mechaniczny oraz kradzież przedmiotu o wartości do 400 zł (dotychczas progiem przestępstwa był 250 zł).

Sądy w całej Polsce mają bezzwłocznie dostosowywać wymierzone już kary do łagodniejszych przepisów - co wymaga przeglądu akt dziesiątek tysięcy spraw. Nie oznacza to jednak, że dostosowanie to musi nastąpić już w dniu wejścia w życie nowej ustawy - oceniał resort sprawiedliwości.

bEpEuEOL

8 sądów rejonowych podległych SO dokonało przeglądu ok. 30 tys. spraw i zwolniło z dalszego odbywania kary pozbawienia wolności ponad 200 osób - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka SO sędzia Agnieszka Domańska. Dodała, że to wszystkie osoby, które powinny być zwolnione. Ponadto 13 osób zwolniono z odbywania kar w ramach dozoru elektronicznego.

Według Domańskiej trwa jeszcze przegląd kar, gdzie ma dojść do zamiany innych kar, np. grzywny.

Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości dostosowanie kar do nowych przepisów jest obowiązkiem sądów, ale wykonanie go "jest rozłożone w czasie". Wiceminister Michał Królikowski mówił PAP, że ewentualne zwolnienie z zakładu karnego skazanego objętego korzystniejszymi przepisami później niż 9 listopada, nie będzie stanowiło dla niego podstawy do ubiegania się o odszkodowanie za bezprawne pozbawienie wolności, jeżeli "organy sądowe w sprawie tego skazanego działały bez zbędnej zwłoki". (PAP)

sta/ bos/ jra/

bEpEuEPm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)