Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Cykl wykładów wybitnego fotografa Krzysztofa Gierałtowskiego

0
Podziel się:

Poświęcony sztuce fotografii cykl wykładów wybitnego fotografa Krzysztofa
Gierałtowskiego rozpocznie się w sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie, jako wydarzenie
towarzyszące wystawie prac tego artysty, zatytułowanej "Portret bez twarzy".

Poświęcony sztuce fotografii cykl wykładów wybitnego fotografa Krzysztofa Gierałtowskiego rozpocznie się w sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie, jako wydarzenie towarzyszące wystawie prac tego artysty, zatytułowanej "Portret bez twarzy".

Na wystawie "Portret bez twarzy", której wykłady będą towarzyszyć - czynnej na Zamku Królewskim od 26 września - prezentowanych jest ponad 150 zdjęć. Są to portrety, widzianych oczami Gierałtowskiego, m.in.: reżysera Andrzeja Wajdy, aktorów Daniela Olbrychskiego i Mai Komorowskiej, reportera Ryszarda Kapuścińskiego, ks. Józefa Tischnera, malarzy Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Dudy-Gracza i Edwarda Dwurnika, filozofa Leszka Kołakowskiego, poetów, prozaików i dramaturgów Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Konwickiego, Leopolda Tyrmanda, Jerzego Kosińskiego, rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz, boksera Jerzego Rybickiego.

Fotografie powstawały na przestrzeni ponad czterech dekad - od początku lat 70. "Umiejętność uchwycenia złożoności charakteru osoby portretowanej, oceniania nie tylko na podstawie ekspresji twarzy, ale także m.in. dzięki uchwyceniu relacji fotografowanego człowieka z otaczającą scenerią" - to cechy Krzysztofa Gierałtowskiego, według dyrektora Zamku Królewskiego prof. Andrzeja Rottermunda. Ekspozycję oglądać można do 17 listopada. Organizowana jest w związku z 75. rocznicą urodzin artysty.

Wykłady odbędą w dniach 5, 12, 19 i 26 października oraz 9 listopada, rozpoczynając się zawsze o godz. 11.

Krzysztof Gierałtowski (ur. 1938) to jeden z najbardziej uznanych reprezentantów współczesnej fotografii polskiej. Studiował m.in. w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej (1961-64). Fotografuje od 1961 roku, prace wystawia od 1963 roku. Prezentował je na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w renomowanych muzeach i galeriach w kraju i za granicą.

Ryszard Kapuściński pisał o nim: "Jest jednym z nielicznych w Polsce, a także jednym z nielicznych na świecie, który poświęcił się portretowi tak świadomie i z taką konsekwencją. Człowiek jest jego pasją wyłączną. I to nie człowiek w stosunku do innych ludzi, ale w stosunku do samego siebie, sam w sobie ciekawy".(PAP)

jp/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)