Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Kilkaset osób w marszu upamiętniającym śmierć Nigeryjczyka

0
Podziel się:

Kilkaset osób wyruszyło sprzed dworca PKS Stadion na warszawskiej Pradze,
by przejść ulicami stolicy w marszu upamiętniającym śmierć Nigeryjczyka Maxwella Itoyi. 36-latek
został śmiertelnie postrzelony przez policjanta.

Kilkaset osób wyruszyło sprzed dworca PKS Stadion na warszawskiej Pradze, by przejść ulicami stolicy w marszu upamiętniającym śmierć Nigeryjczyka Maxwella Itoyi. 36-latek został śmiertelnie postrzelony przez policjanta.

"Marsz solidarności przeciw rasizmowi i przemocy policji" ma przejść ulicą Targową do al. Solidarności i przez most Śląsko-Dąbrowski, pl. Zamkowy, później ulicą Senatorską do pl. Bankowego, gdzie zakończy się pod Komendą Stołeczną Policji. Jego organizatorzy podkreślają, że demonstracja ma charakter pokojowy.

Uczestnicy marszu niosą transparenty z hasłami: "Max nie był agresywny, nie atakował policji, więc dlaczego nie żyje", "Rasizmowi Stop. Ukarać zabójcę Maxwella Itoyi", "Rasizmowi Stop. Stop Brutalności policji", "Rasizmowi stop. Witamy imigrantów w Polsce" oraz "Żaden człowiek nie jest nielegalny, otwórzcie granice".

W tunelu pod torami kolejowymi, gdzie zginął 36-latek zapłonęły znicze, wiele osób składało kwiaty. Tuż przed rozpoczęciem manifestacji przyjaciele Maxwella podkreślali, "że był porządnym człowiekiem, nie kryminalistą". Podkreślali, że w Polsce mieszkał legalnie, ponieważ siedem lat temu zginął jego brat i władze przydzieliły jego rodzinie kilka wiz.

Do tragedii doszło w ubiegłą niedzielę podczas rutynowej kontroli przeprowadzanej przez policjantów na bazarze. Jak mówił PAP, rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski, ze wstępnych relacji funkcjonariuszy wynika, że w momencie, gdy podeszli do grupy czarnoskórych mężczyzn, jeden z nich zaczął uciekać.

W pogoń za nim ruszył policjant. W tunelu pod torami przewrócił go na ziemię i próbował założyć mu kajdanki. Wtedy - według policjanta - jego i jego kolegę, który biegł za nim, zaatakowała grupa mężczyzn.

Pomiędzy policjantem a ściganym mężczyzną miało też dojść do szamotaniny. Z relacji jego kolegów wynikało, że próbowano mu wyrwać broń, wtedy padł strzał. Nigeryjczyk został postrzelony w udo.

Sokołowski mówił PAP, że policjant próbował udzielać rannemu pomocy. Obrzucony został jednak kamieniami, cegłami i rurami. Podobnie jak pięciu innych policjantów został ranny. Sytuację udało się opanować dopiero po przyjeździe dodatkowych sił prewencji, 36-latka nie udało się jednak uratować.

W tej sprawie zatrzymane zostały 32 osoby. 25 przedstawiono zarzut czynnej napaści na funkcjonariuszy (za co grozi od roku do 10 lat więzienia), a jednemu - zarzut stawiania czynnego oporu policjantom (zagrożony karą do 3 lat). Wśród osób z zarzutami najwięcej jest obywateli Nigerii, są też mężczyźni legitymujący się polskimi dowodami osobistymi oraz osoby z paszportami Indii i Kamerunu.

Prokuratura prowadzi też postępowanie ws. ewentualnego przekroczenia przez policję uprawnień, skutkującego nieumyślnym spowodowaniem śmierci. Sprawę wyjaśniają też Biura Kontroli Komendy Głównej Policji i KSP.

W sobotę późnym wieczorem na placu przy dworcu PKS odbył się happening z udziałem znajomych i przyjaciół Nigeryjczyka, podczas którego symbolicznie nadano tamtejszemu placowi targowemu jego imię. (PAP)

ago/ pru/ je/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)