Notowania

warszawa
16.12.2009 14:33

Warszawa: Klimczak i Bral w nowych władzach Teatru Studio

Maciej Klimczak został mianowany nowym dyrektorem naczelnym Teatru Studio. Dyrektorem artystycznym placówki został Grzegorz Bral - poinformował podczas środowej konferencji prasowej dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy Marek Kraszewski.

Podziel się
Dodaj komentarz

Maciej Klimczak został mianowany nowym dyrektorem naczelnym Teatru Studio. Dyrektorem artystycznym placówki został Grzegorz Bral - poinformował podczas środowej konferencji prasowej dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy Marek Kraszewski.

Maciej Klimczak jest absolwentem Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Już podczas studiów zaangażował się w działalność w sferze animacji społeczno-kulturalnej. Przez kolejne lata m.in. pracował w Ministerstwie Kultury, pełnił funkcję Generalnego Konserwatora Zabytków i ambasadora Polski na Łotwie.

Grzegorz Bral studiował filologię polską m.in. na Uniwersytecie Gdańskim oraz teatrologię na warszawskiej Akademii Teatralnej. Później m.in. współpracował z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, był nauczycielem technik aktorskich, a w 1996 roku współtworzył Teatr Tragon, przemianowany dwa lata później na Teatr Pieśń Kozła.

"Rezygnacja ponad miesiąc temu z funkcji dyrektora Teatru Studio Bartosza Zaczykiewicza postawiła nas w trudnej sytuacji. Musieliśmy w krótkim czasie z jednej strony zdiagnozować sytuację, z drugiej - znaleźć osoby, które by podołały prowadzeniu tego teatru. Mając świadomość, że placówka ta wymaga pewnej odnowy, zdecydowaliśmy się podjąć współpracę z Grzegorzem Bralem, jako dyrektorem artystycznym. Przekonała nas przedstawiona przez niego koncepcja teatru, ponieważ było w niej to, czego w nim brakowało, czyli taka pozytywna energia, zwłaszcza w relacjach z ludźmi" - mówił Kraszewski.

Funkcję dyrektora naczelnego Teatru Studio władze ratusza powierzyły Maciejowi Klimczakowi. "Mając świadomość wymagającej dużego nakładu pracy sytuacji, w jakiej znajdzie się nowy dyrektor artystyczny, trudno żeby zajmował się jeszcze budżetem, sprzedażą i wszelkimi kwestiami nieartystycznymi związanymi z prowadzeniem teatru. Dlatego zaproponowaliśmy tę funkcję osobie doświadczonej, działającej wiele lat w sferze kultury, wykazującej się także dużą dozą dyplomacji w kontaktach z artystami. Myślę, że dzięki niemu także pan Bral będzie miał większą swobodę artystyczną" - zaznaczył Kraszewski.

Nowy dyrektor naczelny teatru poinformował w rozmowie z dziennikarzami o spotkaniu z zespołem placówki, które - jak podkreślił - było owocne. "Uważam, że w tych artystach i w tym miejscu drzemie pozytywna energia. Kluczem do przyszłego kierowania placówką będzie wizja artystyczna Grzegorza Brala i dialog z zespołem. Po dzisiejszym spotkaniu jestem przekonany, że będzie on owocny i uda nam się odnaleźć te wartości, jakie Teatr Studio powinien reprezentować. Planujemy kontynuację dorobku teatru Szajny i Grzegorzewskiego oraz modernizację placówki pozwalającą na realizowanie wizji dyrektora artystycznego" - opowiadał Klimczak.

W ocenie nowego dyrektora artystycznego na razie trudno mówić o konkretach, jeżeli chodzi o repertuar teatru. "Nie widziałem granych obecnie spektakli. Kiedy się z nimi zapoznam zdecydujemy, które są dobre, a nad którymi można jeszcze popracować. To teatr miejski i będziemy się starać, by był otwarty i atrakcyjny dla widza. Ja funkcjonuję na emocjach i uczuciowości i myślę, że dla aktorów to kwestie szczególnie ważne. Myślę, że z naszych spotkań i moich doświadczeń i przemyśleń na temat techniki aktora może wyniknąć ciekawy program. Sądzę, że warto nad tym wspólnie popracować" - podsumował Bral.(PAP)

akn/ abe/ jbr/

Tagi: warszawa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz