Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Warszawa: Klimczak i Bral w nowych władzach Teatru Studio

0
Podziel się

Maciej Klimczak został mianowany nowym dyrektorem naczelnym Teatru Studio.
Dyrektorem artystycznym placówki został Grzegorz Bral - poinformował podczas środowej konferencji
prasowej dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy Marek Kraszewski.

bEiKUUTF

Maciej Klimczak został mianowany nowym dyrektorem naczelnym Teatru Studio. Dyrektorem artystycznym placówki został Grzegorz Bral - poinformował podczas środowej konferencji prasowej dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy Marek Kraszewski.

Maciej Klimczak jest absolwentem Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Już podczas studiów zaangażował się w działalność w sferze animacji społeczno-kulturalnej. Przez kolejne lata m.in. pracował w Ministerstwie Kultury, pełnił funkcję Generalnego Konserwatora Zabytków i ambasadora Polski na Łotwie.

Grzegorz Bral studiował filologię polską m.in. na Uniwersytecie Gdańskim oraz teatrologię na warszawskiej Akademii Teatralnej. Później m.in. współpracował z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, był nauczycielem technik aktorskich, a w 1996 roku współtworzył Teatr Tragon, przemianowany dwa lata później na Teatr Pieśń Kozła.

bEiKUUTH

"Rezygnacja ponad miesiąc temu z funkcji dyrektora Teatru Studio Bartosza Zaczykiewicza postawiła nas w trudnej sytuacji. Musieliśmy w krótkim czasie z jednej strony zdiagnozować sytuację, z drugiej - znaleźć osoby, które by podołały prowadzeniu tego teatru. Mając świadomość, że placówka ta wymaga pewnej odnowy, zdecydowaliśmy się podjąć współpracę z Grzegorzem Bralem, jako dyrektorem artystycznym. Przekonała nas przedstawiona przez niego koncepcja teatru, ponieważ było w niej to, czego w nim brakowało, czyli taka pozytywna energia, zwłaszcza w relacjach z ludźmi" - mówił Kraszewski.

Funkcję dyrektora naczelnego Teatru Studio władze ratusza powierzyły Maciejowi Klimczakowi. "Mając świadomość wymagającej dużego nakładu pracy sytuacji, w jakiej znajdzie się nowy dyrektor artystyczny, trudno żeby zajmował się jeszcze budżetem, sprzedażą i wszelkimi kwestiami nieartystycznymi związanymi z prowadzeniem teatru. Dlatego zaproponowaliśmy tę funkcję osobie doświadczonej, działającej wiele lat w sferze kultury, wykazującej się także dużą dozą dyplomacji w kontaktach z artystami. Myślę, że dzięki niemu także pan Bral będzie miał większą swobodę artystyczną" - zaznaczył Kraszewski.

Nowy dyrektor naczelny teatru poinformował w rozmowie z dziennikarzami o spotkaniu z zespołem placówki, które - jak podkreślił - było owocne. "Uważam, że w tych artystach i w tym miejscu drzemie pozytywna energia. Kluczem do przyszłego kierowania placówką będzie wizja artystyczna Grzegorza Brala i dialog z zespołem. Po dzisiejszym spotkaniu jestem przekonany, że będzie on owocny i uda nam się odnaleźć te wartości, jakie Teatr Studio powinien reprezentować. Planujemy kontynuację dorobku teatru Szajny i Grzegorzewskiego oraz modernizację placówki pozwalającą na realizowanie wizji dyrektora artystycznego" - opowiadał Klimczak.

W ocenie nowego dyrektora artystycznego na razie trudno mówić o konkretach, jeżeli chodzi o repertuar teatru. "Nie widziałem granych obecnie spektakli. Kiedy się z nimi zapoznam zdecydujemy, które są dobre, a nad którymi można jeszcze popracować. To teatr miejski i będziemy się starać, by był otwarty i atrakcyjny dla widza. Ja funkcjonuję na emocjach i uczuciowości i myślę, że dla aktorów to kwestie szczególnie ważne. Myślę, że z naszych spotkań i moich doświadczeń i przemyśleń na temat techniki aktora może wyniknąć ciekawy program. Sądzę, że warto nad tym wspólnie popracować" - podsumował Bral.(PAP)

bEiKUUTN

akn/ abe/ jbr/

bEiKUUUi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)