Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Warszawa: Konferencja Frontexu nt. automatyzacji kontroli granicznej

0
Podziel się

200 ekspertów z zakresu bezpieczeństwa uczestniczy w Warszawie w
konferencji na temat automatyzacji kontroli granicznej. Organizatorem spotkania jest europejska
agencja Frontex, która zajmuje się koordynacją wspólnych operacji na zewnętrznych granicach UE.

bEpOnRmJ

200 ekspertów z zakresu bezpieczeństwa uczestniczy w Warszawie w konferencji na temat automatyzacji kontroli granicznej. Organizatorem spotkania jest europejska agencja Frontex, która zajmuje się koordynacją wspólnych operacji na zewnętrznych granicach UE.

Głównym tematem drugiej światowej konferencji jest rozwój oraz przyszłość technologii ABC (ang. Automated Border Control).

Uczestnicy spotkania podkreślali, że automatyzacja kontroli granicznej może w dużej mierze pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa przy jednoczesnych udogodnieniach dla obywateli. Została wprowadzona w wielu krajach na całym świecie. W Europie takie systemy funkcjonują już w kilkunastu państwach, przede wszystkim na dużych lotniskach międzynarodowych.

bEpOnRmL

"O systemach ABC słyszałem już kilka lat temu. Ich wprowadzanie to jest długotrwały proces, który wymaga licznych konsultacji oraz rozwiązań legislacyjnych" - mówił podczas obrad przedstawiciel Komisji Europejskiej Dominique Klein.

Zewnętrzne granice Unii Europejskiej liczą ponad 42 tys. km długości, w tym ponad 8 tys. km na lądzie. Obecnie proces kontroli granicznych, polegający na sprawdzaniu tożsamości podróżnych poprzez weryfikowanie dokumentów, jest bardzo podobny na całym świecie. "Bardzo ważna jest kwestia bezpieczeństwa danych. W Europie musimy działać w tej sprawie wspólnie" - powiedział europejski inspektor ochrony danych Peter Hustinx.

Rozbudowa tradycyjnego systemu kontroli granicznej polegająca na sprawdzaniu podróżnych przez funkcjonariuszy jest konieczna ze względu na rosnącą liczbę ludzi, którzy podróżują po świecie. "Na przykład w ciągu roku Hongkong odwiedziło 48 mln osób" - powiedział Eric Chan, dyrektor urzędu imigracyjnego Hongkongu, który od powrotu do Chin w 1997 r. stanowi jeden ze specjalnych regionów administracyjnych tego kraju.

Dwudniowej konferencji towarzyszy wystawa, na której prezentowane są m.in. nowoczesne urządzenia wykorzystywane w miejscach, gdzie wprowadzono automatyzację kontroli granicznej.

bEpOnRmR

Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Granicach Zewnętrznych Państw Członkowskich Unii Europejskiej - Frontex - została utworzona w 2005 roku. Ma siedzibę w Warszawie i na stałe zatrudnia około 220 osób. Zajmuje się organizacją i koordynacją wspólnych operacji na zewnętrznych granicach UE. (PAP)

gdyj/ pz/ jra/

bEpOnRnm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)