Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Mieszkańcy muszą opuścić dwa lokale przy ul. Targowej

0
Podziel się:

#
Dochodzi wypowiedź adwokata wspólnoty
#

# Dochodzi wypowiedź adwokata wspólnoty #

13.02. Warszawa (PAP) - Mieszkańcy dwóch lokali w kamienicy przy ul. Targowej na Pradze Północ muszą je opuścić ze względu na zły stan pomieszczeń - zdecydował powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego. Mieszkańcy zapowiadają odwołanie; twierdzą, że uszkodzenia budynku nie zagrażają życiu i zdrowiu.

Nadzór budowlany nakazał wspólnocie mieszkaniowej "Targowa 70" opróżnienie dwóch lokali ze względu na występujące zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Stwierdzono w niej "wyraźne uszkodzenia elementów konstrukcyjnych". Kontrola odbyła się 31 stycznia. O decyzji poinformował portal TVN Warszawa.

Jak powiedział PAP Łukasz Murawa ze Wspólnoty mieszkaniowej "Targowa 70", dwa lokale, które mają być opuszczone, są mieszkaniami własnościowymi. W każdym z nich mieszka jedna rodzina, w sumie dwa lokale zamieszkuje 7-8 osób. Zaznaczył, że ponieważ są to mieszkania własnościowe, miasto nie zapewni mieszkańcom lokali zastępczych. "To oczywiste, że uszkodzenia lokali są spowodowane budową II linii metra na pl. Wileńskim" - powiedział Murawa.

Adwokat Wspólnoty Lesław Szcześniak powiedział PAP, że dysponuje ona opinią sporządzoną na zlecenie wykonawcy II linii metra, w której przyznano, że to prace przy jej budowie wpłynęły na głębsze osiadanie budynku. "Według wykonawcy te uszkodzenia nie zagrażają jednak zdrowiu i życiu" - dodał adwokat. "Według nas organ podjął pochopną decyzję i choć ma ona rygor wykonalności, to jest nieprawomocna, wobec czego odwołujemy się od niej do mazowieckiego nadzoru budowlanego" - podkreślił Szcześniak. Od tej decyzji będzie przysługiwało odwołanie do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Prawnik dodał, że teoretycznie właściciele lokali mogą w nich pozostać, choć ryzykują wtedy karą grzywny, bo samo odwołanie od decyzji nie wstrzymuje rygoru jej wykonalności.

"Rodzi się ponadto pytanie, czy kolejne prace przy budowie metra nie spowodują dalszego osiadania budynku" - dodał Szcześniak. Podkreślił, że jest to budynek zabytkowy i wszelkie naprawy muszą być uzgadniane z konserwatorem zabytków.

Rzecznik konsorcjum AGP Metro Polska Mateusz Witczyński powiedział PAP, że ekspertyza wykonana przez niezależnego eksperta wskazuje, że budynek nie stanowi zagrożenia. Podkreślił, że nie będzie komentować decyzji nadzoru budowlanego, ale zwrócił się do inspektora o wzięcie pod uwagę ekspertyzy, którą dysponuje konsorcjum AGP Metro Polska.

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego poinformował PAP, że dalsze czynności ws. mieszkań przy ul. Targowej 70 zostaną podjęte po dokładnej analizie dokumentacji technicznej złożonej w środę przez AGP Metro.

Na początku lutego mieszkańcy ul. Targowej na Pradze Północ protestowali przeciw budowie II linii metra na pl. Wileńskim. Według nich konsorcjum budujące podziemną kolej niedostatecznie zabezpieczyło budynki sąsiadujące z budową. Mieszkańcy podkreślali, że szczeliny w mieszkaniach przy ul. Targowej podczas ostatnich kilku miesięcy znacznie się powiększyły.

Konsorcjum AGP Metro Polska budujące centralny odcinek II linii metra informuje, że na trasie budowy drugiej linii metra na Pradze znajduje się 180 budynków, które były monitorowane jeszcze przed rozpoczęciem budowy i będą monitorowane w jej trakcie, a także rok po zakończeniu budowy. Według AGP Metro Polska najtrudniejszy odcinek ze względu na stan budynków znajduje się między ul. Targową a ul. Zamoyskiego.

Konsorcjum zaznacza, że za każdym razem, gdy mieszkańcy zgłaszają uszkodzenia, zalecana jest ekspertyza, czy powstały one w związku z budową metra i jeśli uszkodzenia powstały z winy wykonawcy, naprawę szkód pokrywa AGP Metro Polska.

Centralny odcinek drugiej linii metra będzie miał siedem stacji (rondo Daszyńskiego, rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat, Powiśle, Stadion, Dworzec Wileński) i połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Umowę na projekt i budowę centralnego odcinka drugiej linii metra stołeczny ratusz podpisał z włosko-turecko-polskim konsorcjum Astaldi, Gulermak i PBDiM Mińsk Mazowiecki w październiku 2009 r. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł. (PAP)

kno/ sta/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)