Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: na Pl. Bankowym gromadzą się uczestnicy EuroPride

0
Podziel się:

Na Placu Bankowym gromadzą się uczestnicy tegorocznej EuroPride -
ogólnoeuropejskiej parady środowisk LGBT, która w tym roku odbywa się w Warszawie. Manifestacje
próbują blokować jej przeciwnicy, policja oddzielała ich jednak szczelnym kordonem.

Na Placu Bankowym gromadzą się uczestnicy tegorocznej EuroPride - ogólnoeuropejskiej parady środowisk LGBT, która w tym roku odbywa się w Warszawie. Manifestacje próbują blokować jej przeciwnicy, policja oddzielała ich jednak szczelnym kordonem.

Uczestnicy parady, które wkrótce ma się rozpocząć, przejdą ul. Marszałkowską do ronda Dmowskiego, Al. Jerozolimskimi do ronda de Gaulle'a, Nowym Światem, Al. Ujazdowskimi, al. Szucha do pl. Unii Lubelskiej i dalej ul. Marszałkowską do Placu Konstytucji. Według organizatorów może ich być nawet 15 tys.

Jak powiedział PAP Tomasz Bączkowski z Fundacji Równości, głównego organizatora EuroPride, nie spodziewa się żadnych problemów i wyraził nadzieję, że impreza przebiegnie bez zakłóceń.

Mimo to, przy wyjeździe z Pl. Bankowego już ustawili się przeciwnicy parady. Próbują zablokować jej wymarsz, ale odgradza ich manifestantów kordon policji. Kilkadziesiąt osób przyniosło ze sobą m.in. ogromny transparent: "To nie demokracja - to syfilizacja!!!. Sodomie i gomorze mówimy nie". W kierunku uczestników EuroPride poleciały jajka.

Przy jednej z ulic przy Pl. Bankowym stoi mężczyzna rozdający egzemplarze starego testamentu. W tłumie jest też kobieta z transparentem "Mężczyźni współżyjący ze sobą nie odziedziczą Królestwa Bożego".

Uczestnicy parady przynieśli na nią tęczowe parasole i flagi - symbol tolerancji i międzynarodowej społeczności LGBT. Jest też duży tranapsrent z hasłem "Żądamy ustawy o związkach partnerskich". To też jeden z głównych postulatów tegorocznej parady.

W manifestacji bierze udział 15 platformm, udekorowanych tęczowymi balonikami, na których puszczana jest m.in. muzyka. Tańczący na platformach uczestnicy imprezy mają zachęcać innych do zabawy.

W tłumie pojawili się motocykliści z barwnymi pióropuszami nawiązującymi do huzarów.

Na manifestacje przyszli też politycy Lewicy m.in. Ryszard Kalicz i Wojciech Olejniczak.

EuroPride to prestiżowa impreza, o organizację której co roku ubiega się wiele europejskich miast; to także okazja do promocji miasta, ponieważ przyciąga tysiące zagranicznych gości i budzi zainteresowanie mediów z całego świata.

Jak co roku w dniu parady, organizowane są również kontrdemonstracje. Pierwsza z nich pod nazwą "Marsz Grunwaldzki" rozpoczęła się o godz. 10.30 na Placu na Rozdrożu i już się zakończyła. Zapowiedziane są jeszcze dwa inne marsze, a na trasie EuroPride zorganizowane zostaną też dwie pikiety - jedna na Pl. Trzech Krzyży, druga na Pl. Konstytucji.

Warszawa po raz pierwszy gości EuroPride, ale co roku w czerwcu organizowane są Parady Równości, które gromadzą kilka tysięcy uczestników. Parady Równości odbywają się w Polsce od 2001 r. - raz w roku lesbijki, geje oraz ich sympatycy wychodzą na ulice, aby manifestować swoją obecność w polskim społeczeństwie. Organizacji parady zakazał w 2004 r. ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński - wtedy zamiast niej odbył się wiec przed Ratuszem, a w 2005 r. - parada przeszła mimo zakazu prezydenta. Później uznano, że zakaz był niezgodny z prawem, co potwierdził m.in. Trybunał Konstytucyjny.

EuroPride to nie tylko parada, ale także festiwal kulturalny mniejszości seksualnych. Od początku lipca w stolicy odbyło się ponad 170 imprez i wydarzeń kulturalnych w związku z EuroPride, m.in. festiwal filmowy, konferencje, dyskusje, wystawy i koncerty.

EuroPride co roku odbywa się w innym mieście europejskim. Pierwsza miała miejsce w 1992 r. w Londynie i zgromadziła ponad 100 tys. uczestników. W 2000 r. w Rzymie zamiast EuroPride odbyła się ogólnoświatowa WorldPride. Największa z dotychczasowych parad odbyła się w 2002 r. w Kolonii - zgromadziła ponad milion osób. Także parada w Madrycie w 2007 r. przyciągnęła według oficjalnych danych 1,2 mln uczestników i po raz pierwszy w historii była współfinansowana przez władze.

W zeszłym roku gospodarzem imprezy był Zurich, w przyszłym roku EuroPride znów zawita do Rzymu, a w 2012 r. jako WorldPride do Londynu. Aktualnie o prawo do organizowania EuroPride 2013 ubiegają się Bruksela i Ateny, Tel-Aviv i Marsylia.(PAP)

akw/ mca/ pru/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)