Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: na wszystkie 5-latki z Pragi Płd. czekają przedszkola

0
Podziel się:

W ramach wyrównywania szans edukacyjnych dla
wszystkich 5-letnich dzieci z warszawskiej Pragi Południe
zapewnione będą miejsca w przedszkolach; aby zachęcić rodziców
tych dzieci do posyłania ich do placówek miasto nie wyklucza
uzależnienia od tego pomocy społecznej dla rodzin.

W ramach wyrównywania szans edukacyjnych dla wszystkich 5-letnich dzieci z warszawskiej Pragi Południe zapewnione będą miejsca w przedszkolach; aby zachęcić rodziców tych dzieci do posyłania ich do placówek miasto nie wyklucza uzależnienia od tego pomocy społecznej dla rodzin.

O pomyśle warszawskiego Biura Edukacji mówiła w poniedziałek na konferencji prasowej jego dyrektor Jolanta Lipszyc.

Jak zaznaczyła, na zawieranie specjalnych kontraktów między ośrodkami pomocy społecznej a rodzicami pozwala prawo. Według Lipszyc, już w tej chwili sporo rodziców z Pragi Południe posyła dzieci do przedszkoli. "Chodzi o to by dotrzeć do wszystkich" - zaznaczyła.

O możliwości posłania pięciolatków do przedszkoli mają informować rodziców pracownicy opieki społecznej; rozdawane mają być też specjalne ulotki. Jak zapewniła dyrektor Biura Edukacji w zależności od liczby chętnych możliwe jest utworzenie w dzielnicy czterech dodatkowych grup przedszkolnych.

Na zapewnienie wszystkim dzieciom 5-letnim na Pradze Południe miejsc w przedszkolach miasto zapewniło dodatkowo milion złotych.

Przeprowadzane w różnych krajach badania dotyczące rozwoju dzieci wskazują na olbrzymie znaczenie dostępu do edukacji od najmłodszych lat. Dzieci, które uczęszczają do przedszkoli, lepiej rozwijają się emocjonalnie, społecznie, werbalnie i intelektualnie, lepiej dają sobie radę w szkole.

Pedagodzy podkreślają, że co najmniej roczna edukacja przedszkolna - lepiej by była dłuższa - jest szczególnie potrzebna dzieciom ze środowisk defaworyzowanych, czyli o niskich dochodach, niskim poziomie wykształcenia rodziców, oraz w takich gdzie rodzice nie mają pracy.

Jak mówiła Lipszyc, Warszawa nie jest homogeniczna jeśli chodzi o poziom wiedzy i umiejętności uczniów; od początku przeprowadzania egzaminów zewnętrznych, czyli sprawdzianu dla szóstoklasistów i egzaminu gimnazjalnego, uczniowie z Pragi Południe uzyskują wyniki najniższe w mieście.

Podobne rozwiązania - zawieranie kontraktów, zgodnie z którymi otrzymywanie przez rodziny świadczeń pomocy społecznej jest uzależnione od chodzenia przez dzieci do szkoły - jest od wielu lat z powodzeniem stosowane w wielu krajach Unii Europejskiej. (PAP)

dsr/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)