Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Nowa siedziba szpitala dziecięcego WUM - w przyszłym roku

0
Podziel się:

W styczniu 2015 r. oddziały szpitala dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu
Medycznego przy ul. Działdowskiej i Litewskiej przeniosą się do nowej siedziby przy ul. Trojdena;
szpital powiększy się także o dodatkowe oddziały i pediatryczny SOR.

W styczniu 2015 r. oddziały szpitala dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Działdowskiej i Litewskiej przeniosą się do nowej siedziby przy ul. Trojdena; szpital powiększy się także o dodatkowe oddziały i pediatryczny SOR.

W nowej siedzibie od stycznia przyszłego roku znajdą się poszczególne katedry, kliniki i zakłady ze szpitali przy ul. Działdowskiej i Litewskiej. Te dwie placówki Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przyjmują ok. 60 proc. chorych dzieci z Warszawy i okolic.

"Pacjenci będą leczeni w zupełnie nowych warunkach. W szpitalu będzie nowocześniejsze wyposażenie i więcej miejsc - będą pokoje jedno i dwuosobowe, kolejki będą też mniejsze, bo pacjenci będą krócej przebywać w oddziałach" - powiedział prorektor do spraw dydaktyczno-wychowawczych WUM prof. Marek Kulus w czwartek, podczas spotkania z dziennikarzami.

Nowy szpital pomieści 535 łóżek dla pacjentów, czyli o ponad 150 więcej niż posiadają teraz łącznie szpitale przy Działdowskiej i Litewskiej. Na jednym z pięter utworzony zostanie oddział położniczy, gdzie będą prowadzone ciąże zagrożone. Będą też możliwości diagnozowania wad u płodu, tak by dzieci po urodzeniu mogły od razu znaleźć się pod specjalistyczną opieką.

"To jest szalenie ważne, bo nie trzeba wozić między ośrodkami takiego malucha; dla dzieci z niską wagą urodzeniową taki transport jest czymś potwornie traumatycznym i traumatyzującym" - wyjaśnił dyrektor szpitala Robert Tomasz Krawczyk.

W szpitalu przy ul. Trojdena znajdą się także nowe oddziały: obserwacyjno-zakaźny, neurotraumatologii i traumatologii. Będzie też szpitalny oddział ratunkowy, który w połączeniu z lądowiskiem dla helikopterów na dachu umożliwi bardzo szybkie rozpoczęcie leczenia u pacjentów z urazami wielonarządowymi czy z ostrymi chorobami. Będzie to drugi pediatryczny Szpitalny Oddział Ratunkowy i pierwszy w lewobrzeżnej części Warszawy (w tej chwili jedyny taki oddział funkcjonuje w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej).

"Na ten szpital i pacjenci, i lekarze czekają już kilkadziesiąt lat. Chwała władzom uczelni, że ten plan zamieniła w końcu w realia. Przeprowadzka ma dla nas olbrzymie znaczenie. Przede wszystkim będziemy w jednym miejscu, powierzchnia szpitala będzie wielokrotnie większa, do dyspozycji będzie nowoczesne wyposażenie, a dla pacjentów przewidziano więcej łóżek. Będzie nowocześniej, czyściej, bezpieczniej i łatwiej" - podsumował Krawczyk.

Okazją do przedstawienia planów przeniesienia szpitala dziecięcego do nowej siedziby było dwudziestolecie działalności fundacji Przyjaciele Szpitala Dziecięcego przy Litewskiej. Od początku swego istnienia do końca 2013 r. fundacja wspomogła szpital kwotą ponad 22,3 mln złotych.

"Wielu darczyńców dołożyło przez ten czas swoją cegiełkę do wsparcia, nie tylko w przeliczeniu na złotówki, ale - możemy powiedzieć - w przełożeniu na stymulowanie nowoczesności w tym szpitalu" - powiedział dyrektor wykonawczy fundacji prof. Adam Jelonek.

Przedstawiciele fundacji Przyjaciele Szpitala Dziecięcego przy Litewskiej zapewnili, że po przeniesieniu szpitala do nowej siedziby organizacja będzie nadal wspierać placówkę. Fundacja planuje m.in. ufundowanie grantów dla młodych lekarzy oraz kontynuację programu "Czysty Szpital" - pilotażowego przedsięwzięcia zapoczątkowanego w ub. roku, którego celem jest wzmocnienie profilaktyki zakażeń szpitalnych.

Zarówno władze WUM, jak i kierownictwo szpitala zapewniają, że zmiana siedziby odbędzie się w taki sposób, by była jak najmniej uciążliwa dla pacjentów. Opracowywane są scenariusze przeprowadzki, a w planach jest stopniowe przenoszenie działalności szpitala do siedziby przy ul. Trojdena i sukcesywne wygaszanie działalności starych placówek.

Kamień węgielny pod budowę nowego szpitala pediatrycznego przy ul. Trojdena wmurowany został w styczniu 2012 r. Powstaje on na terenie kampusu Banacha należącego do WUM. Inwestycja jest finansowana z budżetu państwa. Koszt budowy i wyposażenia to ok. 545,5 mln zł. (PAP)

stav/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)