Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Nowe materiały w centrum zainteresowania Unii

0
Podziel się:

Tworzenie nowych, zaawansowanych materiałów jest jedną z najważniejszych
dziedzin badawczych, które muszą być realizowane w Unii Europejskiej - mówiono na rozpoczętej w
czwartek warszawskiej konferencji Fumat 2011.

Tworzenie nowych, zaawansowanych materiałów jest jedną z najważniejszych dziedzin badawczych, które muszą być realizowane w Unii Europejskiej - mówiono na rozpoczętej w czwartek warszawskiej konferencji Fumat 2011.

Jak dodał Herbert von Bose, szef Dyrektoriatu Technologie Przemysłowe w Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej, opracowywanie i wdrażanie nowych zaawansowanych technologii obejmujących m.in. nano-meta materiały, materiały fotowoltaiczne, termo- i radioodporne oraz stopy i spieki o nowych właściwościach będzie jednym z najistotniejszych programów badawczych w nowej perspektywie "Horizon 2020", która obejmie wszystkie programy badawcze i fundusze przeznaczone na innowacje w Unii Europejskiej.

Von Bose stwierdził, że jeśli propozycja przygotowywana przez Dyrekcję Generalną ds. Badań Naukowych i Innowacji "oprze się cięciom budżetowym" wówczas "Horizon 2020", realizowany w latach 2014-2020 będzie miał łączną wartość 80 mld euro.

Podkreślił, że zaawansowane materiały powinny być swoistą specjalnością naukową Unii Europejskiej na światowym rynku. "Ludzie chętnie widzą aplikacje, jak smartfon, ale nie widzą materiałów, które się za nimi kryją. Prawdą jest, że gdyby nie badania ostatnich lat w zakresie nowych materiałów nie byłoby tych aplikacji" - dodał.

Prezes Polskiej Akademii Nauk Michał Kleiber powiedział na konferencji Fumat 2011, że polskie instytuty naukowe już osiągnęły "znaczącą pozycję w zakresie tworzenia nowych materiałów" wśród ośrodków naukowych państw Unii Europejskiej. Przypomniał iż polscy naukowcy opracowali technikę przemysłowej produkcji grafenu oraz metodę otrzymywania kryształów azotku galu - podstawowego materiału w zaawansowanych systemach elektronicznych.

Jak powiedział Michał Banach, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego tworzenie zaawansowanych materiałów, spinotronika, nanotechnologie oraz wytwarzanie materiałów i systemów fotowoltaicznych stało się jednym z podstawowych zadań badawczych ujętych w Strategicznym Programie Badawczym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które ma koordynować programy i projekty naukowe instytucji naukowych w Polsce.

Dodał, że polskie zespoły badawcze dobrze radzą sobie w projektach unijnych. W 7 Programie Ramowym (2007-2013) dofinansowanie wynoszące 210 mln euro uzyskało 1100 polskich zespołów naukowych. W dużych projektach unijnych 9 polskich zespołów naukowych jest liderami konsorcjów badawczych "Daje nam to trzecie miejsce w Unii Europejskiej" - zauważył.

Odbywająca się w czwartek i piątek w Warszawie konferencja FUMAT 2011 - Future materials for Grand Challenges of our Time jest cyklicznym międzynarodowym spotkaniem dotyczącym tworzenia i wdrażania nowych technologii oraz zaawansowanych materiałów. Po raz pierwszy odbywa się ona w Europie Środkowej.

W trakcie konferencji odbędą się 4 sesje plenarne i 5 sesji równoległych, których uczestnicy będą dyskutowali na temat technologii uzyskiwania oraz strategii wdrażania nowych materiałów w Unii Europejskiej w okresie do 2020 roku.

Konferencja jest wydarzeniem towarzyszącym polskiej prezydencji. Patronat nad FUMAT 2011 objęli: wicepremier Waldemar Pawlak oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego - Barbara Kudrycka.

Jednym z patronów medialnych jest serwis PAP - Nauka w Polsce. (PAP)

mmej/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)