Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Obchody 70. rocznicy akcji pod Arsenałem

0
Podziel się:

Mszą św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, uroczystą zmianą wart przed
Grobem Nieznanego Żołnierza, apelem harcerskim przed budynkiem Arsenału oraz grą miejską dla
harcerzy organizowanymi przez ZHP i ZHR stolica uczci 70. rocznicę akcji pod Arsenałem.

Mszą św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, uroczystą zmianą wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, apelem harcerskim przed budynkiem Arsenału oraz grą miejską dla harcerzy organizowanymi przez ZHP i ZHR stolica uczci 70. rocznicę akcji pod Arsenałem.

W dniach 22-24 marca w Warszawie odbędzie się 43. Rajd Arsenał corocznie organizowany przez Hufiec ZHP Warszawa-Mokotów. Rajd upamiętnia akcję pod Arsenałem przeprowadzoną 26 marca 1943 r. przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów. Wezmą w nim udział harcerki i harcerze z całej Polski.

"To już 70. rocznica akcji pod Arsenałem i z uwagi na tę okoliczność szczególny nacisk kładziemy na aspekty historyczne Rajdu. Jego uczestnicy będą mogli na wiele sposobów zagłębić się w tę historię. Najważniejszym elementem będą spotkania z +żywą historią+ - z uczestnikami walk o ojczyznę - najpierw w konspiracji, a potem już jawnie, w Powstaniu Warszawskim. Poza spotkaniami z kombatantami oferujemy harcerzom m.in. możliwość odkrywania Warszawy sprzed lat czy też wejścia w sytuacje, które wymagały od ówczesnych konspiratorów podejmowania niezwykle trudnych moralnie decyzji" - mówi komendant Rajdu Arsenał hm. Marcin Adamski.

Rajd rozpocznie się już w piątek wieczorem grą harcerską, jednak jej główną część zaplanowano na sobotę. Jak podkreślają organizatorzy, główne hasło tegorocznej gry jest związane z prawem i jego stanowieniem dlatego jej uczestnicy m.in. spotkają się z posłami w Sejmie, wcielą się w role obrońców i oskarżonych podczas spotkania w Sądzie Okręgowym, spotkają się z kombatantami, a także wspólnie z ratownikami WOPR wezmą udział w akcji ratowania tonących z łodzi motorowych.

Podczas Rajdu Arsenał zaplanowano również imprezę dla mieszkańców Warszawy. W tym roku będzie to akcja "Spotted: Arsenał". Jej główny element to gra na orientację, której uczestnicy przeniosą się do Warszawy początku lat 40. XX w. Rozegra się ona wokół warszawskiego Arsenału, gdzie 70 lat temu harcerze z konspiracyjnej organizacji Szare Szeregi, w brawurowej akcji uwolnili z rąk Gestapo swojego przyjaciela Janka Bytnara "Rudego".

W piątek rozpoczyna się też Rajd Meksyk (akcja pod Arsenałem miała kryptonim Meksyk II) przygotowany przez ZHR, na który również zaproszono członków organizacji z całego kraju. Na początek przygotowano grę harcerską, której celem jest poznanie miasta.

"W tym roku chcemy się trochę skupić na Warszawie jako mieście i zdobyciu przez harcerzy umiejętności poruszania się po terenie miejskim. Na sobotę zaplanowaliśmy grę harcerską poświęconą uczestnikom konspiracji, zwłaszcza akcji pod Arsenałem. W jej trakcie harcerze będą mieli za zdanie +zwerbować+ do konspiracji ludzi, z którymi razem będą działać. Program zakłada, że te osoby będą odgrywać faktyczne postacie biorące udział w akcji, co ma umożliwić przybliżenie sylwetek bohaterów. Patrole zmierzą się też z różnymi zadaniami np. chowaniem grypsu w korku od wina, zrywaniem flag czy wystawieniem +Dziadów+ w mieszkaniu" - powiedział PAP komendant rajdu Meksyk phm. Tomasz Traczyk.

Podczas sobotniej gry patrole - jeden z Warszawy, jeden z innego miasta, będą miały także za zadanie przygotować harcerską zbiórkę poświęconą wybranej postaci z konspiracji.

Na niedzielę zaplanowano uroczystości przygotowane wspólnie przez ZHP i ZHR. Rozpocznie je msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego celebrowana przez bp polowego WP Jozefa Guzdka. W południe odbędą się uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza m.in. uroczysta zmiana posterunku honorowego. Potem harcerze przemaszerują pod Arsenał, gdzie będzie miał miejsce apel harcerski, przyznanie nagród za gry harcerskie oraz zamknięcie rajdu.

26 marca 1943 r. u zbiegu ulic Długiej i Bielańskiej w Warszawie w pobliżu budynku Arsenału członkowie Grup Szturmowych Szarych Szeregów, pod dowództwem Stanisława Broniewskiego "Orszy", dokonali udanej akcji odbicia z rąk Gestapo Janka Bytnara "Rudego". W akcji uczestniczyło 28 członków Szarych Szeregów, uwolniono w niej oprócz "Rudego" także 20 innych przewożonych na Pawiak więźniów, którzy znajdowali się w odbitym transporcie. (PAP)

akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)