Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Warszawa: Otwarto pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu

0
Podziel się

Na stołecznym Placu Defilad otwarto w czwartek pawilon Europejskiego Roku
Wolontariatu (ERW). Przez dwa najbliższe tygodnie będą w nim organizowane debaty i warsztaty, można
będzie porozmawiać z wolontariuszami i przedstawicielami instytucji, które ich zatrudniają.

bEhDsDvp

Na stołecznym Placu Defilad otwarto w czwartek pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu (ERW). Przez dwa najbliższe tygodnie będą w nim organizowane debaty i warsztaty, można będzie porozmawiać z wolontariuszami i przedstawicielami instytucji, które ich zatrudniają.

Obecność pawilonu w Warszawie związana jest z obchodzonym w 2011 r. we wszystkich krajach członkowskich UE Rokiem Wolontariatu, ustanowionym przez Komisję Europejską.

Podczas uroczystości otwarcia pawilonu kierująca przedstawicielstwem KE w Polsce Ewa Synowiec powiedziała, że we wszystkich krajach wspólnoty jest 90 mln wolontariuszy, co stanowi 23 proc. dorosłej populacji UE. W Polsce jest ich około 4 mln.

bEhDsDvr

Podkreśliła, że działalność wolontariacka nie tylko kształtuje osobowość angażujących się w nią osób, ale też wpływa na rozwój gospodarczy poszczególnych krajów. Według podanych przez nią informacji, wolontariusze wypracowują od 0,5 do 5 proc. PKB poszczególnych krajów UE.

Synowiec zwróciła jednak uwagę także na problemy związane z rozwojem działalności wolontariackiej w ramach całej UE, m.in. brak wspólnotowych uregulowań tej kwestii. Dodała, że w poszczególnych krajach UE do dziś brakuje ustawodawstwa dotyczącego wolontariatu.

Wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz zaznaczył, że wolontariat odgrywa ważną rolę w programie polskiej prezydencji. "Zarówno jeśli mówimy o aktywizacji na rynku pracy, różnych wyzwaniach demograficznych i próbie radzenia sobie przez społeczeństwa europejskie, czy o lepszej współpracy sektora pozarządowego z władzami publicznymi, to te trzy wymiary, tak ważne dla kształtowania wolontariatu w UE, są mocno obecne w programie polskiej prezydencji" - powiedział.

Z kolei wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda przypomniał, że w ramach polskich obchodów ERW wyznaczono trzy priorytety: kreowanie mody na wolontariat, wzmocnienie organizatorów wolontariatu, a także wzmocnienie systemowego podejścia do wolontariatu, by miał on swoje ramy prawne.

bEhDsDvx

Irena Wóycicka z Kancelarii Prezydenta poinformowała natomiast, że 30 września w KP odbędzie się konferencja dotycząca wolontariatu, współorganizowana m.in. z KE.

Pawilon można odwiedzać do 14 września. Jest on otwarty codziennie w godzinach 10-20. Osoby, które są zainteresowane pracą w charakterze wolontariusza, będą miały okazję porozmawiać tu z przedstawicielami organizacji poszukujących ochotników, zaś organizacje, które rozważają poszerzenie swej działalności o wolontariat - porozmawiać z ekspertami, poznać dobre praktyki, dowiedzieć się w jaki sposób nie tylko rekrutować i motywować osoby, które podejmą pracę społeczną.

Pierwszy dzień poświęcony jest integracji osób niepełnosprawnych. Do udziału w nim zaproszone zostały różne organizacje pozarządowe, m.in. Fundacja Synapsis, Fundacja Anny Dymnej "Mimo wszystko" i Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Kolejne dni obecności pawilonu w Warszawie będą poświęcone różnym tematom: w piątek tematem będzie wolontariat młodzieżowy, w sobotę - wolontariat w kulturze i sztuce, a w niedzielę - wolontariat ratowniczy.

bEhDsDvy

Do 14 września będzie można zapoznać się także m.in. z wolontariatem seniorów, medycznym, pracowniczym, międzynarodowym i sportowym oraz z e-wolontariatem.

Według danych przedstawionych w czwartek przez Instytut Spraw Publicznych, w 2011 r. w wolontariat zaangażowany był co czwarty Polak, jednak aż 80 proc. z nich pomaga jedynie rodzinie i przyjaciołom. W innych krajach UE wyniki te są lepsze - w Niemczech i w Skandynawii w działalność wolontariacką angażuje się niemal połowa obywateli. (PAP)

mca/ mfw/ pz/ gma/

bEhDsDvS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)