Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Otwarto wystawę poświęconą gen. Fieldorfowi "Nilowi"

0
Podziel się:

Zdjęcia rodzinne, dokumenty z okresu kierowania Kedywem AK oraz akt
oskarżenia i wykonania wyroku śmierci na gen. Auguście Emilu Fieldorfie "Nilu" można m.in. zobaczyć
na poświęconej mu wystawie czynnej od piątku w stołecznym Muzeum Niepodległości.

Zdjęcia rodzinne, dokumenty z okresu kierowania Kedywem AK oraz akt oskarżenia i wykonania wyroku śmierci na gen. Auguście Emilu Fieldorfie "Nilu" można m.in. zobaczyć na poświęconej mu wystawie czynnej od piątku w stołecznym Muzeum Niepodległości.

"Ekspozycja została zorganizowana z okazji 115. rocznicy urodzin gen. Fieldorfa. Opublikowane na niej materiały pochodzą z rodzinnego archiwum generała, przechowywanego przez jego bratanicę Marię Fieldorf. Odnoszą się one do jego służby w Legionach Polskich, Korpusie Ochrony Pogranicza, Armii Polskiej we Francji oraz pełnienia funkcji szefa Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, zesłania do obozu pracy na Uralu oraz najbardziej tragicznej części jego biografii związanej z aresztowaniem przez UB i skazaniem na śmierć" - mówił komisarz wystawy Jan Engelgard.

Ekspozycję "August Emil +Nil+ Fieldorf" otwierają fotografie rodziców generała, zdjęcia z czasu jego służby w Legionach oraz z okresu pierwszych miesięcy małżeństwa z Janiną z Kobylińskich, później także fotografie z towarzyszeniem ich dwóch córek - Marii i Krystyny. Następny fragment wystawy przybliża czas służby Fieldorfa w Związku Strzeleckim we Francji oraz w Korpusie Ochrony Pogranicza.

Część poświęcona okresowi II wojny przedstawia generała jako członka Armii Polskiej we Francji, twórcy tajnej organizacji "Niepodległość", która miała podjąć działania na wypadek drugiej okupacji sowieckiej oraz szefa Kedywu KG AK. Z okresu tuż po wyzwoleniu pochodzą zaś fotografie Fieldorfa z obozu pracy na Uralu oraz rondelek z wygrawerowanym nazwiskiem Walentego Gdanickiego, pod którym został zesłany.

Ostatni fragment wystawy przedstawia okres życia rodzinnego generała w Łodzi, po powrocie z obozu pracy oraz aresztowanie, pobyt w wiezieniu na Rakowieckiej w Warszawie i sfingowany proces zakończony wyrokiem śmierci wykonanym 24 lutego 1953 roku. Z tego okresu pochodzą także znajdujące się na ekspozycji akt oskarżenia, listy generała z więzienia oraz protokół wykonania wyroku.

Na wystawie znalazły się także m.in. publikacje książkowe poświęcone postaci gen. Fieldorfa.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 18 kwietnia.

Gen. August Emil Fieldorf "Nil" (1895-1953) był organizatorem i szefem Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, z-cą komendanta głównego AK, szefem antysowieckiej organizacji NIE. Po wojnie, na podstawie fałszywych oskarżeń o współpracę z okupantem, został skazany na śmierć przez komunistyczny sąd. Wyrok - przez powieszenie - wykonano 24 lutego 1953 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie. Miejsce pochówku gen. "Nila" do dziś nie jest znane. (PAP)

akn/ ls/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)