Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
akcja
04.11.2007 18:33

Warszawa: Przerwano akcję wydobycia wraku awionetki z Wisły

W niedzielę po południu w Warszawie legionowski WOPR przerwał akcję wydobycia awionetki z Wisły, która wodowała tam ponad miesiąc temu. W wyniku wrześniowego wypadku zginął pilot. Akcja zaczęła się w sobotę, została przerwana w sobotni wieczór i wznowiona w niedzielę. Nie wiadomo jeszcze, kiedy będzie podjęta na nowo.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W niedzielę po południu w Warszawie legionowski WOPR przerwał akcję wydobycia awionetki z Wisły, która wodowała tam ponad miesiąc temu. W wyniku wrześniowego wypadku zginął pilot. Akcja zaczęła się w sobotę, została przerwana w sobotni wieczór i wznowiona w niedzielę. Nie wiadomo jeszcze, kiedy będzie podjęta na nowo. *

Jak powiedział PAP wiceprzewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek, podczas opróżniania kabiny awionetki z mułu, piaskiem naniesionym przez wartki nurt Wisły pokryły się skrzydła. "Stan jest taki sam jak rano" - ocenił Lasek. Dodał, że akcja zostanie wznowiona po konsultacjach z prokuraturą, ale nie podał konkretnego terminu.

Wydobycie wraku jest niezbędne, aby Komisja Badania Wypadków Lotniczych i prokuratura mogły ustalić, co było przyczyną wypadku.

Zdarzenie miało miejsce w połowie września - pilot awionetki typu Cessna awaryjnie wodował na Wiśle w Warszawie w rejonie Kanału Żerańskiego. Według relacji świadków zdarzenia i pilota innej awionetki, mężczyzna starał się dopłynąć do kępy drzew. Jego zwłoki odnaleziono kilka dni później. 23 września strażacy przerwali próby wydobycia z Wisły wraku awionetki.

Ponowna akcja wydobycia samolotu rozpoczęła się w sobotę wczesnym rankiem. Pracowało przy niej kilkanaście osób. Akcję przerwano z powodu późnej pory i potrzeby uzupełnienia wyposażenia - chodziło o powietrze w butlach nurków.

W niedzielę rano akcja została wznowiona. Najpierw samolot miał być odmulony, gdyż był zanurzony w ok. 40 centymetrowej warstwie piachu i mułu. Następnie miał zostać przeholowany do portu i tam wydobyty z wody. WOPR-owcy chcieli zakończyć akcję w niedzielę.

Wraku do tej pory nie wyciągnięto, ze względu na spór między Ministerstwem Transportu i Komisją Badania Wypadków Lotniczych o finansowanie przedsięwzięcia. Pieniędzy na ten cel nie chciał wyłożyć ani resort, któremu podlegała komisja, ani ubezpieczyciel.

W końcu rodzina zmarłego pilota złożyła ofertę pokrycia kosztów wydobycia wraku, ale okazało się to niezgodne z procedurami.

Lasek powiedział w niedzielę PAP, że koszty wydobycia awionetki pokryje PZU ze środków specjalnych oraz prokuratura. (PAP)

mrt/ mskr/

Tagi: akcja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz