Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Rozpoczyna się Eye On Culture Festival

0
Podziel się:

Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Eye On Culture rozpocznie się w czwartek w
Warszawie. "Będziemy poruszać aspekty reżimów politycznych, pamięci, samoidentyfikacji. Ważnych
elementów, które budują naszą współczesność" - mówi dyrektor artystyczny Daniel Przastek.

bEChRXfV

Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Eye On Culture rozpocznie się w czwartek w Warszawie. "Będziemy poruszać aspekty reżimów politycznych, pamięci, samoidentyfikacji. Ważnych elementów, które budują naszą współczesność" - mówi dyrektor artystyczny Daniel Przastek.

Festiwal Eye on Culture (17-20 października) inauguruje w tym roku swoją obecność na mapie kulturalnej stolicy. Idea pojawiła się ponad półtora roku temu, gdy powstawało Stowarzyszenie Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych, organizatora przedsięwzięcia.

"Wówczas zespół młodych, kreatywnych osób absolwentów i studentów Uniwersytetu Warszawskiego podjął wyzwanie przygotowania międzynarodowego przeglądu artystycznego nastawianego na prezentację kultury państw dawnego bloku wschodniego. Ideą przewodnią festiwalu jest właśnie ukazanie fenomenu sztuki naszych sąsiadów. Pragniemy rozmawiać o naszej historii, tożsamości, polityce właśnie językiem artystycznym, który odrzuca schematyczne i stereotypowe uprzedzenia, a może stać się istotnym konstruktorem naszego wzajemnego postrzegania. Chcemy wzbogacać ofertę naszego miasta, którego czujemy się częścią, ale również pragniemy zaprosić widzów do dialogu o nas samych. Sztuka daje niebagatelne możliwości takiej wymiany poglądów i spostrzeżeń" - powiedział PAP dyrektor artystyczny festiwalu Daniel Przastek.

bEChRXfX

Wydarzenie jest poświęcone krajom Europy środkowej i wschodniej: Rosji, Litwie i Białorusi. Prezentacje zostały podzielone na cztery bloki tematyczne, które odpowiadają kolejnym dniom Eye On Culture Festival: "W oczach reżimu", "Literatura pamięci", "Samoidentyfikacja", "Dźwięki teatru".

"Nasi sąsiedzi są nam bliscy, gdyż dotykają ich podobne problemy i borykają się z analogicznymi trudnościami. Nasza wspólna historia, umiejscowienie w jednym bloku definiuje naszą dzisiejszą tożsamość. Z drugiej strony zauważyć możemy niesłychaną nostalgię za czasami minionymi. Niezwykłą furorę robią programy wspominające minione czasy. Ale my pragniemy, zerkając na przeszłość, konstruować przyszłość, w jaki sposób ona na nas wpływa, jak nas buduje w dniu dzisiejszym. Wydaje się, że cztery dni festiwalu i ich tematyka w pełni zagospodarowują wskazaną problematykę. Będziemy poruszać aspekty reżimów politycznych, pamięci, samoidentyfikacji. Ważnych elementów, które budują naszą współczesność" - tłumaczył Przastek.

Festiwal teatralny Eye on Culture 2013 odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie oraz Klubie Sen Pszczoły. Festiwal otworzy w czwartek występujący pierwszy raz w Polsce Korniag Theatre. "Spektakl nr 7" w reżyserii Jewgenija Korniaga, twórcy niezależnej sceny białoruskiej, to opowieść o wszechogarniającym strachu, obawach i lękach człowieka żyjącego w państwie reżimowym.

Przastek zwrócił uwagę, że festiwalowy program to "wypadkowa i kompromis wielu rozmów i spotkań, podróży teatralnych i pomysłu na festiwal". "Naszym celem jest uczciwa rozmowa o nas samych i budowanie wspólnoty z widzem przez cztery dni festiwalu. Zaprezentujemy ciekawe, nowatorskie spektakle, część z nich pierwszy raz w Polsce. Dopełnieniem jest program muzyczny, oferta dyskusji panelowych i spotkań po spektaklach. To kompleksowa oferta, aby nasz odbiorca nie poczuł się zmarginalizowany, a raczej - aby czuł się częścią wydarzenia" - zapowiedział.

bEChRXgd

Jak zauważył, ciekawie zapowiadają się prezentacje litewskie, w wykonaniu grupy Atviras Ratas. "Szczególnej uwadze polecam +Krainę deszczu+, rozegraną w kręgu wspólnoty opowieść autobiograficzną dziadków aktorów występujących w spektaklu o początkach Litwy w ZSRR. To ciekawy eksperyment i doświadczenie aktorskie. I na koniec - wieczór z muzyką. Legendarne piosenki zespołu +Leningrad+ w jazzujących aranżacjach Leny Ledoff i nowym tłumaczeniu Przemysława Dąbrowskiego oraz +Moskwa Pietuszki+, spektakl-koncert pełen dymu papierosowego, alkoholu i tęsknoty za ZSRR. Zapraszam na wszystkie dni Festiwalu, gdyż gwarantujemy spotkanie ze sztuką i refleksję nad naszą tożsamością" - mówił Przastek.

Festiwalowa publiczność zobaczy też polskie spektakle m.in. spektakl "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" w realizacji Bałtyckiego Teatru Dramatycznego z Koszalina.

Szczegółowy program na stronie http://eyeonculturefestival.eu. PAP jest patronem medialnym festiwalu (PAP)

agz/ mlu/

bEChRXgy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)