Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Warszawa: Ruszyły prace pod budowę szpitala pediatrycznego

0
Podziel się

Ruszyły prace związane z budową nowoczesnego szpitala dziecięcego na
terenie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - poinformowała rzeczniczka WUM Marta Wojtach.
Ogłoszono przetarg na generalnego wykonawcę; lecznica ma być gotowa w 2014 roku.

bEgpxzvV

Ruszyły prace związane z budową nowoczesnego szpitala dziecięcego na terenie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - poinformowała rzeczniczka WUM Marta Wojtach. Ogłoszono przetarg na generalnego wykonawcę; lecznica ma być gotowa w 2014 roku.

Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że Szpital Pediatryczny WUM ma zastąpić "wyeksploatowany pod względem technicznym, technologicznym, funkcjonalnym i sanitarnym" Dziecięcy Szpital Kliniczny przy ul. Marszałkowskiej i Działdowskiej. Obecnie ten szpital przyjmuje 60 proc. dzieci z Warszawy i regionu. Według informacji resortu, w nowym szpitalu będzie o 165 łóżek więcej.

Nowy szpital ma mieć 527 łóżek, w tym 402 pediatryczne, 65 neonatologicznych (dla noworodków)
i 60 ginekologiczno-położniczych. Na terenie nowego szpitala pediatrycznego przewidziano także lądowisko dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na dachu obiektu oraz parking wielopoziomowy na ponad 300 pojazdów.

bEgpxzvX

Budynki szpitala dziecięcego przy ul. Marszałkowskiej i Działdowskiej mają być wykorzystywane m.in. jako dodatkowa baza dydaktyczna uczelni - podaje MZ.

Rzeczniczka WUM poinformowała, że do końca roku ekipy budowlane oczyszczą teren, gdzie powstanie budynek szpitala. Przebudowana zostanie m.in. także sieć wodociągowa, kanalizacyjna i energetyczna.

W miniony poniedziałek ogłoszono przetarg na generalnego wykonawcę budowy, który ma zostać wyłoniony w marcu 2012 r - poinformowała Wojtach. Prace generalnego wykonawcy mają się rozpocząć w kwietniu 2012, aby w trzecim kwartale 2014 roku zakończyć budowę. Rzeczniczka dodała, że trwają inne przetargi związane z budową. Budowa szpitala jest finansowana z budżetu państwa.

Nowy szpital pediatryczny ma powstać na terenie kampusu uczelni przy ul. Żwirki i Wigury, na działce o wartości ok. 54 mln zł będącej własnością uczelni. Szpital jest inwestycją wieloletnią, finansowaną z budżetu państwa - podała rzeczniczka. Koszt budowy i wyposażenia oszacowano na ok. 545,5 mln zł.

bEgpxzwd

Otrzymana w 2011 r. z budżetu państwa kwota 17,2 mln przeznaczona zostanie na dokumentację wykonawczą oraz przygotowanie terenu pod budowę. W roku 2012 uczelnia otrzyma 127 mln, w 2013 - 197 mln i w ostatnim roku budowy 2014 - ok. 200 mln złotych.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że na terenie Warszawy na oddziałach publicznych szpitali są 2102 łóżka przeznaczone dla dzieci. W tym 237 na oddziałach pediatrycznych, 364 - neonatologicznych, 48 - niemowlęcych, 74 - patologii noworodka, 20 - intensywnej terapii noworodka, 195 - chirurgicznych, 85 - kardiologicznych i 85 - onkologicznych. Siedem szpitali posiada oddziały pediatryczne, 13 odziały neonatologiczne.

W Warszawie dzieci przebywają m.in. w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym przy ul. Marszałkowskiej i Działdowskiej, w Szpitalu Dziecięcym im. Jana Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej, Instytucie Matki i Dziecka przy ul. Kasprzaka, Centrum Zdrowia Dziecka przy ul. Dzieci Polskich, Warszawskim Szpitalu dla Dzieci przy ul. Kopernika.

Oddziały dziecięce znajdują się także m.in. w Szpitalu Bielańskim, Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ul. Wolskiej, Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA przy ul. Wołoskiej i 12 innych placówkach publicznych. (PAP)

bEgpxzwe

kno/ pz/

bEgpxzwy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)