Notowania

wiadomości
28.01.2014 15:04

Warszawa: Siedem nowych przedszkoli w 2014 r.

Siedem nowych oddziałów przedszkolnych we Włochach, na Mokotowie i Targówku oraz w Wesołej, Wilanowie i Wawrze planują oddać do użytku w 2014 r. władze stolicy. Zapowiadana jest także modernizacja już istniejących placówek.

Podziel się
Dodaj komentarz

Siedem nowych oddziałów przedszkolnych we Włochach, na Mokotowie i Targówku oraz w Wesołej, Wilanowie i Wawrze planują oddać do użytku w 2014 r. władze stolicy. Zapowiadana jest także modernizacja już istniejących placówek.

"Mamy dzisiaj dobrą wiadomość dla przedszkolaków i oczywiście ich rodziców, ponieważ planujemy przeznaczyć nowe środki na budowę i rozbudowę kolejnych przedszkoli. Od 2007 r. zbudowaliśmy od podstaw siedem przedszkoli, a 45 placówek zostało zmodernizowanych. W ok. 100 przedszkolach rocznie w wakacje trwają remonty. W sumie od 2007 r. liczba miejsc dla przedszkolaków zwiększyła się o 13 tys. Łącznie na inwestycje i remonty w tym obszarze wydano ponad 400 mln zł" - mówiła podczas wtorkowej konferencji prasowej prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Według niej w Warszawie do przedszkoli chodzi 97 proc. dzieci.

W 2014 r. zostanie oddanych do użytku siedem nowych przedszkoli - we Włochach, na Mokotowie i Targówku oraz w Wesołej, Wilanowie i Wawrze, dzięki czemu liczba miejsc zwiększy się o 1000.

Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że kolejne inwestycje - zarówno budowa nowych, jak i modernizacja już istniejących przedszkoli - będą realizowane na: Bemowie, Białołęce, Bielanach, Mokotowie, w Rembertowie, na Targówku, w Ursusie, na Ursynowie, w Wesołej, na Wilanowie, Woli i Żoliborzu. Przyniosą one kolejne 2,3 tys. miejsc. Na te inwestycje ratusz przeznaczył 75 mln zł.

Władze stolicy chcą także zastąpić 20 placówek wybudowanych w latach 70. i 80. nowoczesnymi obiektami. Dzielnice wytypowały już placówki, obecnie ratusz ma przeprowadzić analizę pod kątem prawnym i finansowym. Władze miasta za optymalny termin rozpoczęcia budowy nowych placówek w miejsce przestarzałych uznaje 2017 r.

Jak podaje ratusz, obecnie w Warszawie działają 334 przedszkola samorządowe, w tym 325 ogólnodostępne i integracyjne oraz dziewięć specjalnych. "W tej chwili mamy wystarczającą liczbę miejsce w placówkach przedszkolnych, z reguły we wrześniu zostajemy nawet z jakąś liczbą miejsc wolnych. Obecnie do przedszkoli publicznych uczęszcza 41 tys. dzieci" - dodała dyrektor Biura Edukacji m.st. Warszawy Joanna Gospodarczyk. Oceniła, że gdyby wszyscy mieszkańcy chcieli posłać dzieci do przedszkoli publicznych do 2017 r. potrzeba dodatkowo ok. 6-7 tys. miejsc przedszkolnych.

Wydatki na utrzymanie miejskich przedszkoli publicznych w 2014 r. to, wedle informacji stołecznych władz, ponad 400 mln zł. W budżecie Warszawy zaplanowano też prawie 150 mln zł na dotacje dla przedszkoli niepublicznych. (PAP)

akn/ ls/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
  1. Polecane
  2. Najnowsze
  3. Popularne