Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Warszawa: Siedziba Nowego Teatru będzie własnością miasta

0
Podziel się

Stołeczni radni zdecydowali w czwartek, że właścicielem siedziby Nowego
Teatru przy ul. Madalińskiego będzie miasto Warszawa. Przedwojenna hala była do tej pory
wynajmowana od Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania (MPO).

bEgJlQkB

Stołeczni radni zdecydowali w czwartek, że właścicielem siedziby Nowego Teatru przy ul. Madalińskiego będzie miasto Warszawa. Przedwojenna hala była do tej pory wynajmowana od Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania (MPO).

Radni zgodzili się także na nabycie prawa wieczystego użytkowania działki o powierzchni ponad 8 tys. mkw. i prawa własności budynków przy ul. Madalińskiego 10/16, gdzie działa Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego. W zamian za to miasto przekaże MPO swoje udziały w tej spółce o szacowanej wartości ponad 39,6 mln zł.

Dzięki przekazaniu praw własności teatr będzie mógł ubiegać się o unijne dofinansowanie przy projekcie "Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr".

bEgJlQkD

By halę mógł otrzymać teatr Warlikowskiego miasto musiało znaleźć nowe lokum dla mieszczącej się tam spółki miejskiej MPO. Spółka wykorzystywała teren m.in. do garażowania części śmieciarek i magazynowania sprzętu. Negocjacje z firmą trwały prawie trzy lata; zakończyło je podpisanie umowy dzierżawy między miastem a MPO. Od 2010 r. miasto wynajmowało ten teren, później użytkowało go bezpłatnie.

Pomysł utworzenia teatru w bazie służb oczyszczania miasta poddał władzom stolicy Krzysztof Warlikowski. Reżyser chciał, by powstał tu nie tylko teatr, ale Centrum Kultury z biblioteką, galeriami, wideoteką, w którym można będzie realizować różnorodne projekty kulturalne.

W powstałym przed wojną budynku, w którym będzie mieścić się scena teatru, pierwotnie funkcjonowała fabryka. Hala została wpisana na listę zabytków - w budynku szczególnie wartościowa jest żelbetowa konstrukcja.

Nowy Teatr, mimo że opuścił w 2004 roku swoją siedzibę przy ulicy Puławskiej, ciągle działa, najmując lokale w różnych częściach miasta. (PAP)

bEgJlQkJ

kno/ bos/

bEgJlQle
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)