Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Warszawa: Specjalna edycja Akademii Obywatelskiej z udziałem noblistów

0
Podziel się

O najważniejszych wyzwaniach stojących przed Europą i światem będzie
debatować 200 młodych liderów w ramach specjalnej edycji Akademii Obywatelskiej. Warsztaty będą
towarzyszyć Szczytowi Noblistów, który w dniach 21 - 23 października odbędzie się w Warszawie.

bEqaVqER

O najważniejszych wyzwaniach stojących przed Europą i światem będzie debatować 200 młodych liderów w ramach specjalnej edycji Akademii Obywatelskiej. Warsztaty będą towarzyszyć Szczytowi Noblistów, który w dniach 21 - 23 października odbędzie się w Warszawie.

Akademia Obywatelska to cykliczny projekt dla młodych liderów życia publicznego, organizowany przez Instytut Lecha Wałęsy od 2010 r. Jego uczestnikami są przedstawiciele think-tanków, liderzy organizacji pozarządowych, młodzi przedsiębiorcy i naukowcy. Biorą oni udział w sesjach i panelach organizowanych przez partnerów Akademii Obywatelskiej oraz w spotkaniach z przedstawicielami świata kultury, biznesu i polityki.

W tym roku - w związku z odbywającym się w Warszawie Szczytem Noblistów - oprócz corocznej, wrześniowej edycji podczas Europejskiego Forum Nowych Idei, odbędzie się pierwsza, globalna odsłona projektu.

bEqaVqET

"To wyjątkowe wydarzenie, w którym weźmie udział blisko 200 liderów z pięciu kontynentów, reprezentujących bardzo różnorodne środowiska - od doktorantów Yale Law School po tadżyckich dziennikarzy" - podkreślił w rozmowie z PAP koordynator projektu Maciej Kuziemski z Instytutu Lecha Wałęsy.

Poinformował, że w ciągu trzech dni trwania Akademii, jej uczestnicy będą brali udział w dyskusjach i spotkaniach w ramach szczytu, a następnie w specjalnie dla nich zorganizowanych 16 sesjach warsztatowych, dotyczących najważniejszych wyzwań współczesnej Europy i Świata. Na zajęciach będą poruszane m.in. zagadnienia dotyczące transformacji ustrojowych, czy bezpieczeństwa w sieci.

Wśród prelegentów - poinformował Kuziemski - znajdą się nobliści obecni na Szczycie oraz przedstawiciele wiodących organizacji pozarządowych, tacy jak były burmistrz Hiroszimy, Tadatoshi Akiba, współtwórca Mayors for Peace. Dwie sesje warsztatów na temat wartości społecznych z biznesie poprowadzi twórca idei mikrokredytu Muhammad Yunus; problemy dotyczące transformacji ustrojowej na przykładzie Republiki Południowej Afryki będzie przybliżał b. prezydent tego kraju Frederik Willem de Klerk.

"Nadrzędnym celem projektu jest zapewnienie dwustronnej komunikacji między liderami opinii różnych pokoleń. Nie chcemy, by tylko młodzi uczyli się od noblistów, ale też, by mieli możliwość wyartykułowania swoich pomysłów" - podkreślił Kuziemski. Zaznaczył, że warsztaty mają wymiar praktyczny, a ich absolwenci pozyskają nowe umiejętności i motywację niezbędna do działania".

bEqaVqEZ

Partnerami tegorocznej edycji Akademii są m.in.: EMMA Peace Foundation, Yunus Centre, Students for Free Tibet, Albert Schweitzer Institute i Reporterzy Bez Granic.

Od wtorku można się rejestrować na warsztaty pod adresem www.szczytnoblistow.pl w zakładce "Rejestracja - Akademia Obywatelska". Więcej informacji o Akademii Obywatelskiej pod adresem www.civicacademy.pl.

Tegoroczny, XIII Światowy Szczyt laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, to pierwsza konferencja noblistów zorganizowana w Europie Środkowo-Wschodniej. Uczestnicy będą obradować pod hasłem "Solidarni dla pokoju - czas działać". Spotkanie noblistów przypada w 30. rocznicę przyznania Lechowi Wałęsie pokojowej Nagrody Nobla. Swoją obecność na kongresie potwierdzili już m.in. duchowy i polityczny przywódca narodu tybetańskiego Dalajlama XIV, b. przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow, b. prezydent RPA Frederik Willem de Klerk, irańska prawniczka Shirin Ebadi, Irlandki Betty Williams i Mairead Corrigan.

Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla zainicjował w 2000 r. Michaił Gorbaczow. Przez pierwsze osiem lat obrady noblistów odbywały się w Rzymie, a od 2008 r. kongresy miały miejsce w Berlinie, Paryżu, Hiroszimie i Chicago.

bEqaVqFa

Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla przez trzy dni obrad (21-23 października) będą rozmawiać o wyzwaniach globalnej cywilizacji oraz o działaniach wspierających demokrację i pokój na świecie. Otwarcie i sesje tematyczne szczytu zaplanowano w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki, a zamknięcie konferencji nastąpi w gmachu Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

W spotkaniach oraz imprezach i wydarzeniach towarzyszących Światowemu Szczytowi Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla w Warszawie weźmie udział około dwóch tysięcy osób. Polska Agencja Prasowa jest partnerem medialnym Szczytu.(PAP)

wni/ mhr/

bEqaVqFu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)