Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Spektakl audiowizualny o obozie Mauthausen-Gusen

0
Podziel się:

Artystyczny montaż relacji więźniów obozu zebranych na wystawie "Ocaleni z
Mauthausen", animacji wykorzystującej m.in. zdjęcia obozowe i specjalnie skomponowanej muzyki -
będzie można zobaczyć w czwartek w Warszawie podczas spektaklu audiowizualnego "186 stopni".

Artystyczny montaż relacji więźniów obozu zebranych na wystawie "Ocaleni z Mauthausen", animacji wykorzystującej m.in. zdjęcia obozowe i specjalnie skomponowanej muzyki - będzie można zobaczyć w czwartek w Warszawie podczas spektaklu audiowizualnego "186 stopni".

Spektakl audiowizualny "186 stopni [obóz: reintegracja]", który zostanie zaprezentowany w stołecznym Domu Spotkań z Historią, towarzyszy multimedialnej wystawie "Ocaleni z Mauthausen", prezentującej fotografie oraz fragmenty relacji audio i wideo, zawierających wspomnienia byłych więźniów obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen.

Wystawa powstała na podstawie zbioru 164 relacji biograficznych wideo i audio byłych więźniów oraz dokumentów i zdjęć z prywatnych archiwów, zebranych w latach 2002-2003 przez Ośrodek KARTA podczas międzynarodowego projektu "Historii Mówionej" na temat Mauthausen. Podstawą scenariusza ekspozycji jest niedawno wydana książka pod redakcją Katarzyny Madoń-Mitzner "Ocaleni z Mauthausen. Relacje polskich więźniów nazistowskich obozów Mauthausen-Gusen", w której o swoim życiu opowiada ponad stu byłych więźniów obozów systemu Mauthausen-Gusen.

Tematem ekspozycji są losy polskich więźniów, którzy przebywali w obozach systemu Mauthausen-Gusen - jednym z najcięższych nazistowskich obozów koncentracyjnych, w których Polacy stanowili najliczniejszą grupą narodową. Ekspozycja koncentruje się na biografiach więźniów i na ich pamięci o tamtych traumatycznych przeżyciach.

Spektakl audiowizualny "186 stopni [obóz: reintegracja]", który zostanie wystawiony na żywo, przygotowali młodzi artyści - Paulina Jędrzejewska (scenariusz i reżyseria), Łukasz Szczepański (wideo) i Paweł Uszyński (muzyka).

"Tytuł spektaklu nawiązuje do liczby schodów, jaką więźniowie Mauthausen pokonywali idąc z głazami z kamieniołomów. W widowisku wykorzystano ich relacje, uzupełnione stworzoną przez artystów animację opartą na obozowych zdjęciach i specjalnie skomponowaną elektroniczną muzyką. Spektakl jest własną interpretacją artystów dotyczącą traumatycznego doświadczenia obozowego. Warstwę wizualną wybrano tak, by przedstawiać drogę więźniów od aresztowania po życie w obozie. W sumie składa się to na półgodzinne widowisko silnie oddziaływujące na emocje i pokazujące różne sposoby mówienia o tematyce obozowej" - powiedziała PAP specjalistka ds. promocji Domu Spotkań z Historią Agata Kwiek.

Jak zaznaczyła w rozmowie z PAP Jędrzejewska, jego forma ma być alternatywą do mówienia o historii "w sposób schematyczny i patetyczny, traktujący historię jedynie jako doświadczenie zbiorowe, a nie doświadczenie jednostkowe".

"Naszym celem było wydobycie tych wszystkich doświadczeń indywidualnych i skupienie się na przeżyciach ocalonych z obozu. Zaproponowaliśmy Domowi Spotkań z Historią pewne nowe spojrzenie na historię, łączące współczesną sztukę i muzykę z doświadczeniami jej świadków. Mam nadzieję, że w ten sposób stanie się ona bliższa także ludziom młodym" - mówiła Jędrzejewska.

Wstęp na spektakl jest wolny. Towarzysząca mu wystawa "Ocaleni z Mauthausen" będzie dostępna dla zwiedzających do 6 lipca.(PAP)

akn/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)